Logická olympiáda v Brně: nová a lepší (aneb Krajské kolo Logické olympiády 2016 v Jihomoravském kraji)
Letošní ročník krajského kola Logické olympiády v Brně byl revoluční. Loni jsme se totiž týmově shodli, že zkusíme „show“ variantu. Podařilo se nám obstarat krásné prostory pro konání olympiády a také nám Lenka obstarala tučnější rozpočet. Před bitvou byl každý generál, takže jsme se ničeho nebáli. Příprava byla hlavně teoretická, tudíž nejeden z nás ve čtvrtek usínal s otázkou, jestli to zítra nebude fakt průšvih. Nebudu vás napínat a předem prozradím výsledek: průšvih to nebyl. Respektive o něm nevím.
Sraz organizátorů byl v noci, tedy v 6.50. Ze vstávání jsem se vzpamatovala kolem 9.00, ovšem až druhého dne. Ale uznávám, že takto nekřesťanská hodina byla nutná. Věcí na odnos bylo mnoho a přednášková místnost v kampusu Masarykovy univerzity byla od auta vážně daleko. Byť na knop, stihlo se vše nachystat. Protože nebylo jisté, jestli budu při konání olympiády na místě samém, měla jsem jednoduchý a nahraditelný úkol – hlídat soutěžící a evidovat výsledky IQáče. Když jsem „nad rámec svých povinností“ vybrala od části soutěžících testy a předávala je opravujícím, považovala to Lucka za dobrý vtip, neboť prý budu opravovat s nimi. Stejně tak já jsem ocenila vtip, že mám opravovat testy, když mám dělat tou dobou něco jiného. Moje nahraditelnost se empiricky ověřila, a tudíž jsem mohla pomoci při opravování. Jako vždy jsme zjistili, že i malé děti jsou schopné najít řešení, která bychom nečekali. Na jednu stranu je to milé, ale na druhou stranu tato vlastnost klade vyšší nároky na opravování. Sice je to trochu stresující, ale jinak zábavné. Občas mě mrzelo, že se nedávají bokem další body za kreativitu; pár bych jich rozdala. Bylo to na knop, ale všechny testy se stihly včas opravit a já jsem stihla i IQáče.
Hlavní výhodou organizace kategorie B bylo, že následovala po již proběhlé a snad i organizátorsky úspěšné kategorii A. Narostla nám křídla a nebylo pochyb o tom, že kategorie C musí být brnkačka. No, v zásadě byla. Jen nás trochu překvapilo, že středoškoláci potřebují důkladněji vysvětlovat, že se musí nejprve zaregistrovat a teprve poté si sednout, a to pouze na místo označené číslem, které jim bylo přiděleno. Vše běželo jak na drátkách, dokonce i na Vaškovi (moderátorovi dne) byla vidět úleva a u IQáče i zavtipkoval. Naopak mě u IQáče polil závěrečný pot, protože hned při prvním úkolu se splnila moje noční můra – přihlásilo se snad dvacet soutěžících skoro zaráz. Naštěstí nás bylo dost a vždy jsme se bez problémů shodli, kdo se hlásil první.
Za sebe musím říct, že letošní ročník Logické olympiády v Brně se mi strašně líbil. Doufám, že se líbil i soutěžícím a ostatním organizátorům, abychom si příští rok zase zopakovali všechny ty „na knop“ akce. Pokud chcete v Brně zažít něco výjimečného, určitě se příští rok přidejte k našemu organizátorskému týmu, rádi se o všechny ty „na knopy“ podělíme.
Související odkazy
- Logická olympiáda (úvodní strana zpravodajství)
- Logická olympiáda 2016 v médiích
- Co napsali pořadatelé a účastníci Logické olympiády 2016
- Další ročníky Logické olympiády
8.11.2016