Podzimní novinky z Dětské Mensy

Lenka Šnajdrová

Vážení učitelé, vážení rodiče,

podzimní období je již tradičně bohaté na mensovní aktivity, které jsou zaměřené na (nejen) nadané děti. V tomto newsletteru Vám přinášíme ochutnávku alespoň některých z nich.


Letošní již sedmý ročník Logické olympiády pozítří vyvrcholí slavnostním finále v Míčovně Pražského hradu. Brzy Vám budeme moci přinést reportáž i fotografie z této události, které se zúčastní 200 nejlepších řešitelů z přihlášených 49 tisíc dětí a studentů z celé ČR. Mezitím se můžete podívat alespoň na fotogalerie z krajských kol, která proběhla v pátek 7. listopadu 2014 ve všech krajích. Fotografie najdete ve veřejné fotogalerii Mensy ČR.

Od začátku školního roku 2014/2015 se ke spolupráci s Mensou nově přihlásilo 7 mateřských škol a 4 základní školy, průběžně vznikají nové kluby nadaných dětí. Prohlédněte si aktuální seznam všech klubů, škol a školek spolupracujících s Mensou. Jsme rádi, že se daří rozšiřovat spolupráci se školkami i školami napříč celou ČR. Tutéž informaci, jen graficky znázorněnou, najdete na přehledné mapě ČR. Klikněte si na mapce na Váš kraj a zjistěte, co se děje nedaleko Vás. Poněkud mrzutým faktem je, že některé kraje jsou mensovními aktivitami pokryté výrazně méně. To však lze poměrně lehce napravit. Zkuste přesvědčit pedagogický personál místní školy či školky o výhodách, které přináší pozornost věnovaná vyhledávání a podpoře nadaných dětí. Podmínky spolupráce škol a školek najdete na stránkách Spolupracující školy, resp. NTC školky. Alternativou je založení klubu nadaných dětí při Vaší škole. Máte-li chuť a energii iniciovat vzájemnou spolupráci, ozvěte se nám. Nedokážeme Vám sice zajistit personální zabezpečení ani prostory pro fungování klubu, můžeme Vám však poskytnout své know-how.

Inspiraci možná najdete i v čerstvé reportáži z konference Mensa pro rozvoj nadání, která se konala ve středu 19. listopadu v Prostějově. Rekordní účast 160 přihlášených nás příjemně překvapila; věříme tomu, že je to nejen známkou o kvalitě konference, ale zejména rostoucím zájmem učitelů i rodičů o podporu nadaných dětí. Pokud jste se na konferenci z jakéhokoli důvodu nemohli dostavit osobně, možná Vás zaujme reportáž RNDr. Danuše Kunovjánkové z pražské ZŠ Květnového vítězství. Dále se dozvíte zajímavé informace z připojených prezentací (můžete si je stáhnout do svého počítače) a třeba i najdete některé Vám známé tváře ve fotogalerii. Vše je k dispozici v článku Konference Mensa pro rozvoj nadání - listopad 2014. Navíc připravujeme sestřih videozáznamu přednášky prof. Hejného, která se setkala s největším ohlasem a byla po zásluze odměněna několikaminutovým potleskem.

Další zprávy už jen telegraficky:

Přejeme Vám hezké prožití adventu.
Za vývojový tým webu deti.mensa.cz

Lenka Šnajdrová
šéfredaktorka webu

 

slavnostní zahájení krajského kola Logické olympiády 2014 v Ústí nad Labem (autor: Iva Berčíková)

Foto: Slavnostní zahájení krajského kola Logické olympiády 2014 v Ústí nad Labem. Autor: Iva Berčíková

Související odkazy

29.11.2014


Zpět