Aktuality

Archiv

Rok: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009


Výběr fotografií z finále Logické olympiády 2018

6.12.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Přinášíme Vám výběr fotografií z finále Logické olympiády 2018.


Ohlédnutí za krajskými koly Logické olympiády 2018

13.11.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

V pátek 2. listopadu 2018 proběhla ve všech 14 krajích ČR jednotlivá krajská kola Logické olympiády, kterých se zúčastnilo více než 2000 soutěžících. Připomeňte si spolu s námi jejich neopakovatelnou atmosféru.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Liberci

9.11.2018 Hana Kotinová | Další informace...

Logická olympiáda. Pro 14 lidí pár dní noční můra a nejlepší akce roku zároveň. Myslíte si, že sedmý ročník bude už víceméně poklidnou rutinou? Ani omylem. Pořád přichází nové a nové věci, se kterými se musíte nějak vyrovnat.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Hradci Králové

8.11.2018 Marta Kubánková | Další informace...

Letošní ročník přinesl jednu velkou změnu – a to místo konání našeho krajského kola. Kvůli rekonstrukci audiovizuální techniky v místnostech Krajského úřadu jsme byli nuceni hledat náhradní řešení. Prostory nám poskytla Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové v jedné ze svých poslucháren, dostali jsme k dispozici i učebnu na komfortní opravování testů a také studenty, kteří nám pomáhali již několikátým rokem.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Karlových Varech

7.11.2018 Petr Čavojský | Další informace...

Semifinále Logické olympiády, pořádané místní skupinou Mensy ČR, se konalo v prostorách Krajské knihovny Karlovy Vary.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Českých Budějovicích

6.11.2018 Lucie Malechová | Další informace...

V pátek 2. 11. 2018 probíhalo také v Jihočeském kraji krajské kolo Logické olympiády. Letos se v zasedací místnosti Krajského úřadu v ulici Boženy Němcové o 10 postupových míst utkalo 120 nejlepších žáků z jihočeských škol.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Brně

5.11.2018 Bronislava Milinková | Další informace...

Je pátek 2. listopadu, brzy ráno. Tedy, brzy je aspoň pro mne, letitou důchodkyni, která si může dovolit většinou vstávat až za denního světla. Už jsem pomáhala při krajském kole několikrát, vím, co mne čeká: rušný den, plno nezvyklých situací, někdy stresových, ale taky hrdost být při tom, když se velká posluchárna zaplní chytrými dětmi.


CTM online kurzy pro studenty od 12 let až po maturitu

10.9.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Centrum pro talentovanou mládež již 18. září 2018 uzavírá přihlášky do podzimního semestru CTM online kurzů. Studenti prostřednictvím těchto online kurzů vedených v angličtině mají možnost studovat více do hloubky předměty, které je baví, a kterým se chtějí věnovat i v budoucnu.


Kroužky Intellectus pro žáky ZŠ ve školním roce 2018/2019

10.9.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Intellectus i v letošním školním roce pořádá kroužky pro žáky ZŠ. Lektoři Intellectusu si dávají za cíl pomáhat dětem, mládeži a dospělým učit se, co je baví, v čem vynikají a co jim může být v budoucím životě prospěšné. Snaží se rozvíjet talenty, zakládají si na propojování do praxe a logickém myšlení. Děti se tak stávají více a více samostatnými. Ve školách organizují odborné informatické, technické a praktické kroužky.


Seznamte se: MITCH – nový dětský IQ test z dílny Mensy ČR

4.8.2018 Zuzana Kořínková | Další informace...

V oblasti testování IQ je Mensa ČR v porovnání s ostatními Mensami dlouhodobě na špičce. Naše testování absolvuje až 9 000 lidí ročně, a s přehledem tak trumfneme třeba i Mensu USA. A protože nám nejde jen o množství otestovaných, ale také o přesnost a kvalitu výsledků, před třemi lety se tým pod vedením Dany Havlové pustil do přípravy zcela nového IQ testu pro děti, který by byl šitý na míru českému prostředí, byl spolehlivý a přesný, a který by tak mohl plnohodnotně nahradit doposud užívaný dětský IQ test a svými kvalitami ho i předčít. Podařilo se a dětský IQ test MITCH (Mensa Intelligence Test for CHildren) je připraven k nasazení. Jak náročná vlastně je příprava IQ testu? Jaká jsou specifika testování dětí? A jaké jsou plány do budoucna? Zeptali jsme se Vladimíra Marčeka, Ph.D., psychologa a člena týmu, který se na přípravě IQ testu MITCH podílel.


Chci získat kvalitní vzdělání, říká Sebastian Sedlár. Český stipendista The Mensa Education and Research Foundation studuje ve Skotsku

1.8.2018 Veronika Flídrová, Tomáš Flídr | Další informace...

Deset tisíc uchazečů, 173 stipendií pro Američany a pět pro studenty odjinud – včetně jednoho z České republiky. Taková je letošní bilance neziskové organizace „The Mensa Education & Research Foundation“, jejímž cílem je podpora vzdělání. Dvacetiletý český stipendista Sebastian Sedlár pochází z Ostravy a právě ukončil první ročník studia na univerzitě v Dundee ve Skotsku, obor „BSc (Hons) Forensic Anthropology“. V rozhovoru s Veronikou Flídrovou (V.) odpověděl i na několik otázek jejího sedmnáctiletého syna Tomáše (T.).


Projekt DHRUV: Program pro vyhledávání a péči o nadané sociálně slabší indické děti

15.7.2018 Kishore Asthana, prezident Mensa India (přeložila Adéla Vicherková; redakčně upraveno) | Další informace...

Až pět milionů dětí ze sociálně slabých rodin, které odpovídají mensovní definici „nadaných“, může podle sčítání lidu v roce 2011 žít v indických městech a vesnicích. Génius dřímající v těchto dětech, jež by standardní IQ test absolvovaly s výsledkem nad hranicí 98. percentilu, však většinou zůstane nepoznán a nevyužit. Pokud by byly nalezeny a vychovávány, mohou některé z nich v budoucnu rozšířit řady indických nositelů Nobelovy ceny.


Mami, tak proč těm dětem lžou?

1.6.2018 Šárka Němečková | Další informace...

…ptala se mě s hrůzou v očích moje téměř šestiletá dcera. Byl to závěr naší debaty o tom, jestli jí dovolím jít do školy o rok dřív. Uměla už číst i psát, ale i tak jsem ji chtěla nechat ještě ve školce. Moc si přála, aby už mohla do školy.


Jak připravit děti na budoucnost? Deset klíčových dovedností pro úspěšné a šťastné děti

26.5.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

V dnešní překotně se měnící době často není jednoduché se vyznat – a to platí i pro dospělé, natož pro děti. Autoři zprávy The Future of Jobs [1], kterou v lednu 2016 vydalo Světové ekonomické fórum, uvádějí, že podle některých odhadů 65 % dětí, které dnes vstupují do základních škol, bude ve svém životě vykonávat povolání, která dnes ještě ani neexistují. Kladli jste si někdy otázku, co dát dětem do života, aby se v budoucnu dobře uplatnily? Nová knížka manželů Ludvíkových vám možná pomůže zodpovědět některé otázky, které se rodičům občas honí hlavou.


Projekt Univerzity: Podpora studia nadaných českých studentů

7.5.2018 The Kellner Family Foundation | Další informace...

Nadace The Kellner Family Foundation pomáhá nadaným studentům zaplatit náklady spojené se studiem především na zahraničních univerzitách. V tomto akademickém roce získalo granty 61 studentů. Žádosti o podporu z projektu Univerzity pro následující rok je nutné odevzdat do čtvrtka 31. května 2018.


Kurzy CTM Online pro studenty a stipendia MŠMT

27.4.2018 Jeanne Bočková (CTY Central Europe) | Další informace...

Centrum pro talentovanou mládež ve spolupráci s českými i zahraničními univerzitami nabízí studentům online studium oborů, kterým se chtějí věnovat i po střední škole. Interaktivní kurzy v odborné angličtině přesahují středoškolský rámec učiva a jsou výbornou startovací čarou pro úspěšnou akademickou i profesní dráhu. Registrace do podzimního semestru jsou možné od 10. května 2018 s doporučením školy. Prvních 200 studentů získá stipendium ve výši 5 000 Kč díky dotačnímu programu MŠMT.


Matemág: Když matematika nenudí

3.4.2018 Veronika Flídrová | Další informace...

Česky namluvená příběhová hra, ve které matematika není strašákem, ale naopak prostředkem, jak překonat překážky. Spolu s trochu poťouchlým čarodějem Matemágem se děti učí ovládnout „matemagii“. Je to hra, která děti baví a rodiče nemají výčitky svědomí, že jejich dítě tráví čas na tabletu. Pozvání k rozhovoru tentokrát přijal koordinátor projektu a hlavní designer této hry Tomáš Sýkora.


Letní příměstské tábory v Ostravě

16.3.2018 Hana Kalusová, Hana Vantuchová | Další informace...

Zveme děti ve věku 7–12 let na týdenní příměstské tábory Mensy v Ostravě. Setkání nadaných dětí umožňuje navázat přátelství s podobně laděnými dětmi. Respektujeme zájmy a potřeby dětí, preferujeme pohodu a dobrou náladu.


Ohlasy na konferenci Vzdělání pro budoucnost – březen 2018

4.3.2018 Jana Unruhová, Zuzana Kořínková | Další informace...

V pátek 2. března a v sobotu 3. března 2018 proběhla v Praze konference Vzdělání pro budoucnost. Přečtěte si ohlasy účastníků na tuto akci.


Motivace, (sebe)vzdělávání a české školství

4.3.2018 Jana Unruhová, Zuzana Kořínková | Další informace...

Jaké jsou cíle a motivace těch, kteří se pohybují v oboru vzdělávání? A je na českém školství něco, čeho bychom si měli cenit? Na konferenci Vzdělání pro budoucnost jsme se ptali několika přednášejících.


Nadané dítě: Jak mu pomoci ke štěstí a úspěchu

24.2.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Letos v únoru vyšla v nakladatelství Grada nová kniha zabývající se problematikou nadaných dětí a jejich postavením ve většinové společnosti. Knihu „Nadané dítě“, s podtitulem „Jak mu pomoci ke štěstí a úspěchu“, napsala Monika Stehlíková, která má s nadanými dětmi i dospělými dlouholeté osobní zkušenosti.


Roztřídili jsme archiv událostí

1.1.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Při nedávné „inventuře“ obsahu webu deti.mensa.cz se ukázalo, že v archivu je zaznamenáno více než 1200 akcí z let 2008–2017, které pro nadané děti, jejich rodiče nebo učitele uspořádala nejen Mensa ČR, ale zejména nadšenci ze spolupracujících škol i školek, vedoucí klubů nadaných dětí, a některé další subjekty. Nově doplněný archiv Vás možná inspiruje k uspořádání podobné akce ve Vašem kraji.


Roztřídili jsme archiv fotografií

1.1.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Při nedávné „inventuře“ obsahu webu deti.mensa.cz se ukázalo, že v archivu leží více než 14 000 fotografií z nejrůznějších akcí, které zapálení učitelé a vedoucí v minulých letech uspořádali pro nadané děti. Rozhodli jsme se proto archiv zpřehlednit, aby se Vám v něm lépe vyhledávalo.Zpět