Aktuality

Archiv

Rok: 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009


Co připravila Mensa ČR v roce 2016 dětem?

11.12.2016 Dana Havlová | Další informace...

Stručné shrnutí aktivit Dětské Mensy v roce 2016.


Logická olympiáda – další úspěšný ročník za námi

8.12.2016 Eva Sedláčková | Další informace...

Již podeváté se letos konala Logická olympiáda, mimořádně úspěšná soutěž pořádaná Mensou České republiky. Nehrají v ní hlavní roli vědomosti a naučené postupy, ale především logické uvažování, pohotové a samostatné rozhodování a kreativita.


Reportáž z finále Logické olympiády 2016

7.12.2016 Zuzana Kořínková | Další informace...

V Míčovně Pražského hradu se v pondělí 28. listopadu 2016 uskutečnilo již deváté celostátní kolo Logické olympiády. Ve třech soutěžních kategoriích se utkalo 195 žáků a studentů, kteří se z celkem 61 451 přihlášených kvalifikovali v základním a krajském kole. Vítězi se stali Radovan Šolle (kategorie A), Jan Brada (B) a Jan Petr (C) a odvezli si domů jako hlavní cenu notebook. V rodině sourozenců Petrových, Jana a Jakuba, musí být na své syny pyšní. Zatímco starší Jan zvítězil v kategorii C, mladší Jakub obsadil stříbrné místo v kategorii B.


Výběr fotografií z finále Logické olympiády 2016

6.12.2016 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Přinášíme Vám výběr fotografií z finále Logické olympiády 2016.


Život s vysokou inteligencí: Průvodce pro nadané dospělé a nadané děti

21.11.2016 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Letos na podzim vyšla v nakladatelství Grada poměrně unikátní publikace na českém trhu, která srozumitelně popisuje problémy, se kterými se v každodenním životě musí potýkat nejen nadané děti, ale také nadaní dospělí. Knihu „Život s vysokou inteligencí“, s podtitulem „Průvodce pro nadané dospělé a nadané děti“ napsala Monika Stehlíková, která má s touto problematikou dlouholeté osobní zkušenosti.


Ohlédnutí za krajskými koly Logické olympiády 2016

13.11.2016 Lenka Šnajdrová | Další informace...

V pátek 4. listopadu 2016 proběhla ve všech 14 krajích ČR jednotlivá krajská kola Logické olympiády, kterých se zúčastnilo celkem 2145 soutěžících. Připomeňte si spolu s námi jejich neopakovatelnou atmosféru.


Úspěchy Mensa gymnázia

13.11.2016 Marcela Fatrová | Další informace...

V loňském a letošním školním roce se škola pozitivně prezentovala na několika akcích, z nichž některé sama pořádala. Vloni šlo především o každoroční dny otevřených dveří, kterých se zúčastnilo přes 90 dětí se svými rodiči. Škola spolupořádala konferenci Mensa pro rozvoj nadání, v rámci níž se konaly workshopy a ukázkové hodiny ve škole. Navštívilo ji přes 40 účastníků z celé ČR. K dispozici bylo sedm workshopů a šest ukázkových hodin. Vedení školy také přednášelo o Mensa gymnáziu na konferenci Rozvíjíme nadání: moderně, kvalitně, kompetentně pořádané STAN-ECHA.


Krajské kolo Logické olympiády 2016 v Karlových Varech

12.11.2016 Petr Čavojský | Další informace...

V listopadu se v prostorách Krajské knihovny Karlovy Vary opět uskutečnilo semifinále Logické olympiády, a to znovu v režii karlovarské místní skupiny Mensy.


Mensa gymnázium se představuje na zahraničních konferencích

12.11.2016 Magda Kindlová | Další informace...
Bez zahraniční spolupráce se v dnešní době málokdo obejde. Takové kontakty, zkušenosti a nápady jsou k nezaplacení. Stejně jako Mensa, která působí v mnoha státech světa, je třeba, aby i instituce zabývající se vzděláváním nadaných byly co nejvíce propojeny. Vzájemná výměna zkušeností může přinést zajímavé novinky a podněty pro zlepšování celého systému podpory nadaných. Můžeme se poučit jak z fungujících systémů, tak se vyvarovat určitých chyb.

Krajské kolo Logické olympiády 2016 v Hradci Králové

11.11.2016 Marta Kubánková | Další informace...

Letošní krajské kolo se uskutečnilo již popáté na našem oblíbeném místě – v krizové místnosti P1 906 – na krajském úřadu v Hradci Králové, v budově bývalého pivovaru. Ne snad že by tato místnost napovídala o nějaké krizi, ale schází se v ní v případě neočekávaných událostí krizový štáb. A protože žádná taková situace nenastala, mohla se konat naše olympiáda.


Krajské kolo Logické olympiády 2016 v Českých Budějovicích

10.11.2016 Lucie Malechová | Další informace...

Jihočeské krajské kolo Logické olympiády se uskutečnilo v pátek 4. 11. 2016 v krásném prostředí Kruhového sálu Zastupitelstva Jihočeského kraje.


Liberečtí logičtí olympionici (aneb Krajské kolo Logické olympiády 2016 v Liberci)

9.11.2016 Hana Kotinová | Další informace...

Logická olympiáda. Už podeváté. Pro mě ve funkci krajánka Libereckého kraje popáté. Tedy již poměrně stereotyp, i když věci se neustále mění (a doufám, že k lepšímu). Tedy obvyklé pozvi, označ, oprav, vyvěs, vyhlas, přepiš apod. jsme tentokrát okořenili ukázkou některých typů úloh z finále, deskovými hrami a fyzikálními pokusy v době čekání na výsledky a v neposlední řadě novým místem konání. Některé věci samozřejmě asi úplně nevyšly tak, jak bychom potřebovali, celkově ale věřím, že se vše zvládlo k maximální možné spokojenosti všech zúčastněných.


Logická olympiáda v Brně: nová a lepší (aneb Krajské kolo Logické olympiády 2016 v Jihomoravském kraji)

8.11.2016 Michala Martišková | Další informace...

Letošní ročník krajského kola Logické olympiády v Brně byl revoluční. Loni jsme se totiž týmově shodli, že zkusíme „show“ variantu. Podařilo se nám obstarat krásné prostory pro konání olympiády a také nám Lenka obstarala tučnější rozpočet. Před bitvou byl každý generál, takže jsme se ničeho nebáli. Příprava byla hlavně teoretická, tudíž nejeden z nás ve čtvrtek usínal s otázkou, jestli to zítra nebude fakt průšvih. Nebudu vás napínat a předem prozradím výsledek: průšvih to nebyl. Respektive o něm nevím.


Úspěšní Češi radí středoškolákům, jak vybočit ze stereotypu

28.9.2016 Yoda Mentorship Programme | Další informace...

Středoškoláci mohou spolupracovat s úspěšnými profesionály a studenty špičkových univerzit. V  programu „Yoda Mentorship“ totiž dostanou svého mentora, který jim poradí, jak zrealizovat vlastní projekt a jak zvládnout přechod ze střední do další fáze života. Nový vzdělávací program je založený na osobních vzorech, předávání zkušeností a chuti měnit své okolí k lepšímu. Přihlášky do půlročního „Yoda Mentorship Programme“, organizovaného studenty z Oxfordu a Glasgow, jsou otevřené v září a říjnu.


Mensa ČR spolupracuje s časopisem Včelička

27.9.2016 Petr Mazal | Další informace...

Mensa ČR navázala spolupráci s redakcí časopisu Včelička. Včelička je odborný měsíčník pro pedagogy a rodiče, který se věnuje již řadu let tématu výchovně-vzdělávací práce s dětmi v mateřské škole. Mense bude v každém čísle časopisu určeno několik listů, tématem bude především Mensou propagovaná metoda NTC. 


Zapojte se do šetření mezinárodního projektu

15.9.2016 Ing. PhDr. Zdeňka Havrlíková (EDUCentrum) | Další informace...

Jak jsme na tom s rozvojem nadání a talentu dětí v českých školách? Jaké nedostatky a bariéry v této oblasti vidí učitelé, ředitelé, rodiče, ale i samotní žáci? Na čem naopak můžeme stavět? A jak si vedou české mateřské a základní školy v porovnání se školami v Německu, Itálii a Turecku?


Inkluze na školách

1.9.2016 Česká televize | Další informace...

Inkluze se netýká jen handicapovaných, ale i nadaných dětí. Věnovat se jim víc dostaly za úkol už i učitelky v mateřských školách.


Deváté číslo odborného internetového časopisu Svět nadání

28.6.2016 Národní ústav pro vzdělávání | Další informace...

Za podpory projektu OPVK PERUN bylo  zveřejněno deváté číslo odborného internetového časopisu Svět nadání.


České hlavičky 2016

13.5.2016 Lenka Stodůlková | Další informace...

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR společně s Českou hlavou vyhlašuje již 10. ročník soutěže pro talentovanou středoškolskou mládež v oblasti vědeckých a odborných prací České hlavičky.


Anglická verze webu deti.mensa.cz

9.5.2016 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Ve srovnání s prakticky všemi ostatními národními Mensami vyvíjí Mensa ČR neobvykle velké množství aktivit pro rozvoj nadání u dětí a mládeže, pořádá vzdělávací akce pro učitele i rodiče a v neposlední řadě každoročně organizuje Logickou olympiádu, do které se na podzim mohou zapojit děti a mládež z celé České republiky.


Finanční granty na univerzitní studium

2.4.2016 Jitka Tkadlecová | Další informace...

Nadace The Kellner Family Foundation pomáhá nadaným studentům zaplatit náklady spojené se studiem především na zahraničních univerzitách. Žádosti o podporu z projektu Univerzity ve školním roce 2016–2017 je třeba odevzdat do 31. května 2016.


Nafas Asnavandi, nejmladší členka Mensy Írán

29.3.2016 Mensa World Journal (přeložil Karel Martišek) | Další informace...

Nafas Asnavandi se narodila 31. srpna 2011 v íránském Teheránu. Již v sedmi měsících věku uměla zřetelně vyslovovat několik jednoduchých slov. Ráda se učila nové věci a ve dvou a půl letech znala jména všech hlavních evropských měst, jména všech planet naší Sluneční soustavy, vnější i vnitřní orgány, tvary a protiklady. V listopadu 2014, tedy ve svých třech letech, se stala s IQ 155 členkou Mensy Írán a byla vůbec prvním dítětem, kterému se to podařilo.


Mensa ČR v Dobrém ránu České televize

29.2.2016 Česká televize | Další informace...

V ostravském studiu České televize si Hana Kalusová, testující Mensy ČR, povídala s Veronikou Poláčkovou a s Radkem Erbenem o testování IQ, o aktivitách Mensy ČR a o nadaných dětech.


Podpora nadaných žáků

28.2.2016 Česká televize | Další informace...

Maximální rozvoj nejen pro postižené, ale i nadané žáky. I to je jedním z cílů inkluze – tedy společného vzdělávání dětí. Stejně jako handicapované i ty talentované potřebují podpořit.Zpět