Aktuality

Archiv

Rok: 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009


Ocenění pro MŠ Horní Slavkov, Sportovní 713, za zajištění podmínek pro vzdělávání nadaných dětí

16.12.2018 Ondřej Čavojský | Další informace...

Ve školním roce 2017/2018 se naše mateřská škola účastnila soutěže Škol(k)a JINAK 2018 pořádané Svazem měst a obcí České republiky. Jedná se o soutěž, do které se může přihlásit jakákoliv mateřská nebo základní škola v České republice. Soutěže se účastnily školky od Aše až po Kyjov. Soutěží se v kategorii hlasování na facebookových stránkách Svazu měst a obcí České republiky a v kategorii hodnocení odborné poroty.


Pracovní listy z projektu „Nadání je třeba rozvíjet“ nyní zveřejněny na webu Dětské Mensy

7.12.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Sháníte další pracovní listy pro své nadané žáky? Pak Vás možná zaujme sada pracovních listů z projektu „Nadání je třeba rozvíjet“, kterou jsme s laskavým svolením autorského týmu zveřejnili na našem webu.


Výběr fotografií z finále Logické olympiády 2018

6.12.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Přinášíme Vám výběr fotografií z finále Logické olympiády 2018.


Prostě Hawking! Geniální myšlenky vtipně a jasně

4.12.2018 Zdeněk Pytela | Další informace...

„Prostě Hawking!“ – tak se jmenuje poslední kniha Rüdigera Vaase, a je to již jeho třetí kniha přímo o Stephenu Hawkingovi. Cílí na širokou veřejnost, je možné ji doporučit i zvídavějším žákům základních škol. Ilustrační obrázky a karikatury Gunthera Schulze odlehčují jinak těžké téma a dělají knihu čtivější. Na přebalu navíc najdeme časový sled událostí z Hawkingova života v souvislostech.


Ohlédnutí za krajskými koly Logické olympiády 2018

13.11.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

V pátek 2. listopadu 2018 proběhla ve všech 14 krajích ČR jednotlivá krajská kola Logické olympiády, kterých se zúčastnilo více než 2000 soutěžících. Připomeňte si spolu s námi jejich neopakovatelnou atmosféru.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Liberci

9.11.2018 Hana Kotinová | Další informace...

Logická olympiáda. Pro 14 lidí pár dní noční můra a nejlepší akce roku zároveň. Myslíte si, že sedmý ročník bude už víceméně poklidnou rutinou? Ani omylem. Pořád přichází nové a nové věci, se kterými se musíte nějak vyrovnat.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Hradci Králové

8.11.2018 Marta Kubánková | Další informace...

Letošní ročník přinesl jednu velkou změnu – a to místo konání našeho krajského kola. Kvůli rekonstrukci audiovizuální techniky v místnostech Krajského úřadu jsme byli nuceni hledat náhradní řešení. Prostory nám poskytla Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové v jedné ze svých poslucháren, dostali jsme k dispozici i učebnu na komfortní opravování testů a také studenty, kteří nám pomáhali již několikátým rokem.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Karlových Varech

7.11.2018 Petr Čavojský | Další informace...

Semifinále Logické olympiády, pořádané místní skupinou Mensy ČR, se konalo v prostorách Krajské knihovny Karlovy Vary.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Českých Budějovicích

6.11.2018 Lucie Malechová | Další informace...

V pátek 2. 11. 2018 probíhalo také v Jihočeském kraji krajské kolo Logické olympiády. Letos se v zasedací místnosti Krajského úřadu v ulici Boženy Němcové o 10 postupových míst utkalo 120 nejlepších žáků z jihočeských škol.


Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Brně

5.11.2018 Bronislava Milinková | Další informace...

Je pátek 2. listopadu, brzy ráno. Tedy, brzy je aspoň pro mne, letitou důchodkyni, která si může dovolit většinou vstávat až za denního světla. Už jsem pomáhala při krajském kole několikrát, vím, co mne čeká: rušný den, plno nezvyklých situací, někdy stresových, ale taky hrdost být při tom, když se velká posluchárna zaplní chytrými dětmi.


Chcete jít studovat medicínu? Brněnská lékařská fakulta buduje unikátní simulační pracoviště a láká nadané studenty

24.10.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

V prostorách Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) v Brně se krajské kolo Logické olympiády letos koná již potřetí. Jak se připravit na přijímací řízení a co může LF MU nabídnout svým studentům? Zeptali jsme se prof. MUDr. Martina Bareše, Ph.D., děkana LF MU, který uvítal spolupráci s Mensou ČR při pořádání krajského kola soutěže.


CTM online kurzy pro studenty od 12 let až po maturitu

10.9.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Centrum pro talentovanou mládež již 18. září 2018 uzavírá přihlášky do podzimního semestru CTM online kurzů. Studenti prostřednictvím těchto online kurzů vedených v angličtině mají možnost studovat více do hloubky předměty, které je baví, a kterým se chtějí věnovat i v budoucnu.


Kroužky Intellectus pro žáky ZŠ ve školním roce 2018/2019

10.9.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Intellectus i v letošním školním roce pořádá kroužky pro žáky ZŠ. Lektoři Intellectusu si dávají za cíl pomáhat dětem, mládeži a dospělým učit se, co je baví, v čem vynikají a co jim může být v budoucím životě prospěšné. Snaží se rozvíjet talenty, zakládají si na propojování do praxe a logickém myšlení. Děti se tak stávají více a více samostatnými. Ve školách organizují odborné informatické, technické a praktické kroužky.


Letní příměstské Mensa campy pro na PřF OU

31.8.2018 Hana Kalusová, Hana Vantuchová | Další informace...

Během léta se uskutečnilo pět turnusů letních příměstských campů pořádaný Mensou ČR ve spolupráci s Centrem pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity.


Seznamte se: MITCH – nový dětský IQ test z dílny Mensy ČR

4.8.2018 Zuzana Kořínková | Další informace...

V oblasti testování IQ je Mensa ČR v porovnání s ostatními Mensami dlouhodobě na špičce. Naše testování absolvuje až 9 000 lidí ročně, a s přehledem tak trumfneme třeba i Mensu USA. A protože nám nejde jen o množství otestovaných, ale také o přesnost a kvalitu výsledků, před třemi lety se tým pod vedením Dany Havlové pustil do přípravy zcela nového IQ testu pro děti, který by byl šitý na míru českému prostředí, byl spolehlivý a přesný, a který by tak mohl plnohodnotně nahradit doposud užívaný dětský IQ test a svými kvalitami ho i předčít. Podařilo se a dětský IQ test MITCH (Mensa Intelligence Test for CHildren) je připraven k nasazení. Jak náročná vlastně je příprava IQ testu? Jaká jsou specifika testování dětí? A jaké jsou plány do budoucna? Zeptali jsme se Vladimíra Marčeka, Ph.D., psychologa a člena týmu, který se na přípravě IQ testu MITCH podílel.


Chci získat kvalitní vzdělání, říká Sebastian Sedlár. Český stipendista The Mensa Education and Research Foundation studuje ve Skotsku

1.8.2018 Veronika Flídrová, Tomáš Flídr | Další informace...

Deset tisíc uchazečů, 173 stipendií pro Američany a pět pro studenty odjinud – včetně jednoho z České republiky. Taková je letošní bilance neziskové organizace „The Mensa Education & Research Foundation“, jejímž cílem je podpora vzdělání. Dvacetiletý český stipendista Sebastian Sedlár pochází z Ostravy a právě ukončil první ročník studia na univerzitě v Dundee ve Skotsku, obor „BSc (Hons) Forensic Anthropology“. V rozhovoru s Veronikou Flídrovou (V.) odpověděl i na několik otázek jejího sedmnáctiletého syna Tomáše (T.).


Projekt DHRUV: Program pro vyhledávání a péči o nadané sociálně slabší indické děti

15.7.2018 Kishore Asthana, prezident Mensa India (přeložila Adéla Vicherková; redakčně upraveno) | Další informace...

Až pět milionů dětí ze sociálně slabých rodin, které odpovídají mensovní definici „nadaných“, může podle sčítání lidu v roce 2011 žít v indických městech a vesnicích. Génius dřímající v těchto dětech, jež by standardní IQ test absolvovaly s výsledkem nad hranicí 98. percentilu, však většinou zůstane nepoznán a nevyužit. Pokud by byly nalezeny a vychovávány, mohou některé z nich v budoucnu rozšířit řady indických nositelů Nobelovy ceny.


Mami, tak proč těm dětem lžou?

1.6.2018 Šárka Němečková | Další informace...

…ptala se mě s hrůzou v očích moje téměř šestiletá dcera. Byl to závěr naší debaty o tom, jestli jí dovolím jít do školy o rok dřív. Uměla už číst i psát, ale i tak jsem ji chtěla nechat ještě ve školce. Moc si přála, aby už mohla do školy.


Projekt Univerzity: Podpora studia nadaných českých studentů

7.5.2018 The Kellner Family Foundation | Další informace...

Nadace The Kellner Family Foundation pomáhá nadaným studentům zaplatit náklady spojené se studiem především na zahraničních univerzitách. V tomto akademickém roce získalo granty 61 studentů. Žádosti o podporu z projektu Univerzity pro následující rok je nutné odevzdat do čtvrtka 31. května 2018.


Kurzy CTM Online pro studenty a stipendia MŠMT

27.4.2018 Jeanne Bočková (CTY Central Europe) | Další informace...

Centrum pro talentovanou mládež ve spolupráci s českými i zahraničními univerzitami nabízí studentům online studium oborů, kterým se chtějí věnovat i po střední škole. Interaktivní kurzy v odborné angličtině přesahují středoškolský rámec učiva a jsou výbornou startovací čarou pro úspěšnou akademickou i profesní dráhu. Registrace do podzimního semestru jsou možné od 10. května 2018 s doporučením školy. Prvních 200 studentů získá stipendium ve výši 5 000 Kč díky dotačnímu programu MŠMT.


Matemág: Když matematika nenudí

3.4.2018 Veronika Flídrová | Další informace...

Česky namluvená příběhová hra, ve které matematika není strašákem, ale naopak prostředkem, jak překonat překážky. Spolu s trochu poťouchlým čarodějem Matemágem se děti učí ovládnout „matemagii“. Je to hra, která děti baví a rodiče nemají výčitky svědomí, že jejich dítě tráví čas na tabletu. Pozvání k rozhovoru tentokrát přijal koordinátor projektu a hlavní designer této hry Tomáš Sýkora.


Letní příměstské tábory v Ostravě

16.3.2018 Hana Kalusová, Hana Vantuchová | Další informace...

Zveme děti ve věku 7–12 let na týdenní příměstské tábory Mensy v Ostravě. Setkání nadaných dětí umožňuje navázat přátelství s podobně laděnými dětmi. Respektujeme zájmy a potřeby dětí, preferujeme pohodu a dobrou náladu.


Motivace, (sebe)vzdělávání a české školství

4.3.2018 Jana Unruhová, Zuzana Kořínková | Další informace...

Jaké jsou cíle a motivace těch, kteří se pohybují v oboru vzdělávání? A je na českém školství něco, čeho bychom si měli cenit? Na konferenci Vzdělání pro budoucnost jsme se ptali několika přednášejících.


Ohlasy na konferenci Vzdělání pro budoucnost – březen 2018

4.3.2018 Jana Unruhová, Zuzana Kořínková | Další informace...

V pátek 2. března a v sobotu 3. března 2018 proběhla v Praze konference Vzdělání pro budoucnost. Přečtěte si ohlasy účastníků na tuto akci.


Nadané dítě: Jak mu pomoci ke štěstí a úspěchu

24.2.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Letos v únoru vyšla v nakladatelství Grada nová kniha zabývající se problematikou nadaných dětí a jejich postavením ve většinové společnosti. Knihu „Nadané dítě“, s podtitulem „Jak mu pomoci ke štěstí a úspěchu“, napsala Monika Stehlíková, která má s nadanými dětmi i dospělými dlouholeté osobní zkušenosti.Zpět