Aktuality
Archiv
Rok: 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009
Ohlédnutí za krajskými koly Logické olympiády 2019
V pátek 1. listopadu 2019 proběhla ve všech 14 krajích ČR jednotlivá krajská kola Logické olympiády, kterých se zúčastnilo více než 2000 soutěžících. Připomeňte si spolu s námi jejich neopakovatelnou atmosféru.
Vítězové Logické olympiády 2009 po deseti letech
Před deseti lety se v jednacím sále poslanecké sněmovny poprvé uskutečnilo pod patronací poslance Petra Tluchoře finále Logické olympiády, jehož účastníci vzešli z krajských kol. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích – první stupeň základních škol a střední školy a moderoval ji kromě Tomáše Blumensteina i herec Marek Vašut. Reportáž Aleny Novotné si můžete přečíst v článku Finále Logické olympiády 2009 v Poslanecké sněmovně, bezprostřední dojmy vítězů pak v článku Rozhovor s vítězi Logické olympiády 2009. Kde jsou ale tito vítězové dnes?
Pestrá nabídka Talnetu na školní rok 2019/2020 je otevřena
Na stránkách Talnetu je po celé září možné najít aktivity určené žákům ve věku 12–19 let pro školní rok 2019/2020, které jsou právě aktuálně otevřeny pro přihlašování.
CTM online kurzy pro studenty od 11 let až po maturitu
Centrum pro talentovanou mládež již 20. září 2019 uzavírá přihlášky do podzimního semestru CTM online kurzů. Studenti prostřednictvím těchto online kurzů vedených v angličtině mají možnost studovat více do hloubky předměty, které je baví, a kterým se chtějí věnovat i v budoucnu.
Bioskop: nabídka kurzů pro nadané děti ve školním roce 2019/2020
Bioskop je vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity a pořádá mj. kurzy pro nadané děti. Ve školním roce 2019/2020 nabízí tři kurzy, které jsou určené žákům 2. stupně ZŠ, ekvivalentní věkové skupině z víceletých gymnázií a středoškolákům.
Prostě Einstein! Geniální myšlenky vtipně a jasně
Německý autor Rüdiger Vaas se popularizaci vědy věnuje dlouhodobě. Touto knihou navazuje na knihu Prostě Hawking!, se kterou má hodně společného, jako například autorův popularizační styl, kdy nestaví na hlubších znalostech tématu, ilustrace Gunthera Schulze, vložené citáty, kvíz na konci každé kapitoly nebo časový sled událostí z Einsteinova života na přebalu knihy (například pouze zde najdeme zmínku o Einsteinově působení na pražské univerzitě) – to by se mělo v knihách tohoto typu mělo stát standardem.
Kluby nadaných dětí ve školním roce 2018/2019
Tento článek byl publikován v ročence Mensy ČR, která vyšla na jaře roku 2019. Neobsahuje příspěvky všech klubů nadaných dětí (KND), které v té době na území ČR působily. Zveřejněny byly pouze příspěvky těch KND, které poslaly redakci svůj text nejpozději do termínu uzávěrky.
Školky spolupracující s Mensou ve školním roce 2018/2019
Tento článek byl publikován v ročence Mensy ČR, která vyšla na jaře roku 2019. Neobsahuje příspěvky všech školek spolupracujících s Mensou, které v té době na území ČR působily. Zveřejněny byly pouze příspěvky těch školek, které poslaly redakci svůj text nejpozději do termínu uzávěrky.
Školy spolupracující s Mensou ve školním roce 2018/2019
Tento článek byl publikován v ročence Mensy ČR, která vyšla na jaře roku 2019. Neobsahuje příspěvky všech škol spolupracujících s Mensou, které v té době na území ČR působily. Zveřejněny byly pouze příspěvky těch škol, které poslaly redakci svůj text nejpozději do termínu uzávěrky.
Ohlasy na konferenci Vzdělání pro budoucnost – březen 2019
V pátek 22. března a v sobotu 23. března 2019 proběhla v Praze konference Vzdělání pro budoucnost. Přečtěte si ohlasy účastníků na tuto akci.
Jak začít na škole systematicky podporovat nadání – webinář pro management škol
Webinář „Jak začít na škole systematicky podporovat nadání“ poskytne managementu základních škol informace o tom, jak začít na škole systematicky podporovat rozvoj nadání.
Romská stipendia
Nízké vzdělání, špatné uplatnění se na trhu práce, odtržení od zbytku společnosti, mnohdy těžký život v sociálně vyloučené oblasti. Pro své děti však chtějí něco docela jiného. Desítky romských rodičů v touze zajistit svým dětem lepší osud se svým zájmem zasadily o vznik programu Romská stipendia. Ti, kteří se na chodu programu podílí, usilují o dějinný zlom v naší zemi – vybudování vzdělané romské vrstvy.
Den otevřených dveří na Mensa gymnáziu
Kdo přišel na náš druhý Den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Už na chodbách školy mohli příchozí zhlédnout jednoduché fyzikální a chemické pokusy demonstrované našimi studenty, např. banánové piano, zelený plamen, pěnovou sopku a další.
Objevitelské soboty pro zvídavé žáky ZŠ ve věku 5–14 let
Objevitelské soboty je semestrální program pro zvídavé žáky základních škol a mladší studenty osmiletých gymnázii, který pořádáme od jara 2013 v Praze a nově v Ostravě. Vaši malí objevitelé (5 až 14 let) mají na výběr ze široké škály témat - chemické pokusy, programování legorobotů či ozobotů, divadelní improvizace, egyptologie, vesmír, relaxace. Zkrátka každý si může vybrat, co ho zajímá a jaké téma chce poznat víc do hloubky.
Přijdou tři logici do baru...
Pokud patříte mezi milovníky zapeklitých logických hádanek a hříček, tato novinka by určitě neměla ujít Vaší pozornosti.