Klub nadaných dětí Delfíni, Hradec Králové

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Wonkova 1262/1a
Hradec Králové
500 02


Kontakt


Redaktoři

  • Ing. Romana Poloprutská

Klub nadaných dětí Delfíni zahájil činnost ve školním roce 2014/2015 (navázal na činnost KND Sovičky, který vznikl v roce 2011). Navštěvují ho děti z 1. až 9. třídy různých škol z Hradce Králové a dopravně dostupného okolí.

Program Delfínů = zábava pro zvídavé děti

Zábavnou formou rozvíjíme myšlení v různých oblastech (logika, matematika, kritické myšlení, slovní zásoba, kreativita, systémové myšlení, technické myšlení atd.). K tomu nám slouží rébusy, hlavolamy, logické úlohy, fyzikální pokusy, šifry či slovní hříčky. Hrajeme deskové hry, hlavně logické, strategické, postřehové a znalostní.

Obzory si rozšiřujeme na exkurzích na zajímavá místa a povídáním o různých oborech. Jsme vděční všem osobám a institucím, které nám pomáhají využívat školu života, podívat se "pod pokličku" a zjistit, jak věci fungují a vznikají.

Od roku 2019 pořádáme celodenní exkurze, abychom si obzory rozšířili ještě více… Na cestách po kraji máme taky víc času si popovídat.

Od roku 2022 si užíváme interakce se spřáteleným KlubIQem z České Lípy. Posíláme si šifrované zprávy, potkáváme se online i tváří v tvář na výletech.

Klub Delfíni je místem pro setkávání zvídavých dětí i jejich rodičů či prarodičů. Dáváme si tipy na zajímavé akce, knížky a hry. Pořádáme setkání rodičů a přátel, kteří tak mohou sdílet své zkušenosti. Organizujeme pro ně také přednášky.

Při naší činnosti nezapomínáme na etické hodnoty, emoce a mezilidské vztahy.

Navázali jsme spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou v Hradci Králové, jejíž pracovníci vedou některé schůzky zaměřené na osobnostní a sociální rozvoj. S ním nám čas od času pomáhá také psycholožka Michaela Peterková. Rádi se o své poznatky dělíme se studenty pedagogiky a psychologie. Spolupracujeme s Národním pedagogickým institutem v rámci Sítě podpory nadání. S Asociací freelancerů ve školství spolupracujeme v rámci projektu Synapse. Díky Knihovně města Hradce Králové máme útulný základní tábor pro naše schůzky (takže knihomolové z řad Delfínů schůzky rádi spojují s vypůjčením knížek). 

Představu o našich schůzkách získáte také z obrázků ve fotogalerii.

Romana Poloprutská, vedoucí klubu, 29. 8. 2023 

 

Pro ilustraci našeho klubu ještě poetická charakteristika Delfínů z pera delfíní maminky:

 

Hana Luxová

Poklad     

 

Čímkoliv budeš chtít, tím můžeš se stát

Učit znovu dospělé, jak mají si hrát

Pískat si s Delfíny a stále snít

Čímkoliv budeš chtít, tím můžeš být

S velikou chutí stále se ptát

Jak zkoumat zkumavky

Jak volat volavky

Jak zahánět záhady

Navrhovat zahrady

Konstruovat rakety

Osidlovat planety…

 

Že delfín savec je hnedle je znát

 

Pro tuto chvíli jsi hledačem pokladu!

Prohledals knihovnu, sklepy a zahradu...

Ten poklad největší, ten nikam neschováš

pak hledat ho nemusíš

je v hlavě, tam ho máš!


» Archiv