Klub nadaných dětí Oříšek při Městské knihovně Děčín - již neaktivní

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Karla Čapka 1441/3
Děčín I
406 55


Kontakt

+420 730 610 137


Členem klubu Oříšek se může stát každý, kdo je zvídavý, rád přemýšlí a je ve věku 6 až 14 let. Čeká na Vás mnoho her, kvízů a netradičních zážitků.

Scházíme se 2x v měsíci, vždy v sobotu dopoledne: v každém měsíci je jedna schůzka běžná (90 minut – od 9.30 do 11.00 hod), jedna speciální (dle programu – vždy upřesníme). Výška IQ není podmínkou, rozhoduje zájem.

Náplní běžných schůzek budou logické a deskové hry, rébusy, hlavolamy apod. Náplní speciálních schůzek budou různé přednášky, exkurze, výlety, besedy apod.

Cílem je rozšířit dětem obzory v různých tématech, motivovat a inspirovat, poznávat různá místa, způsoby a možnosti, zvýšit šanci najít si rovnocenné kamarády

Členský poplatek činí 800 Kč na 1 rok, ceny vstupenek ani jízdné nejsou v ceně. Členové si mohou za zálohu a poplatek půjčovat hry na 14 dní domů. Podmínkou členství dětí je zapojení rodičů do přípravy aktivit a činností.

Zpráva o činnosti klubu

Náš klub jsme založili v lednu roku 2015 díky metodické pomoci Mensy ČR a technicko-finančnímu zázemí Městské knihovny Děčín, od té doby se scházíme pravidelně každou druhou sobotu dopoledne v moderní děčínské knihovně k hraní logických a deskových her nebo vyjíždíme na různé výlety po okolí.

V prvním roce jsme navštívili IQlandii, přednášku o starých mapách na Katastrálním úřadě, prohlídku kostelních hodin ve věži a komentovanou návštěvu hodinářství, meteorologickou zahrádku v ČHMÚ Kočkov a zašifrovanou stezku na Kváderberg.

V loňském roce jsme vyjeli na výlet na Noc pro netopýry se stezkou odvahy a přespáním na venkově.  Navštívili jsme vodní dílo Chřibská s odborným  výkladem hrázného. Zúčastnili jsme se „workshopu“ v biochemické laboratoři Přírodovědecké fakulty UJEP s možností vyzkoušet elektronické pipety, mikroskopy, inkubátor a ukázkou 3D tiskárny. Nenechali jsme si ujít interaktivní výstavu „Tma přede mnou, tma za mnou“, která pro nás byla rozvojovou zkušeností a úvodem do znalosti Braillova písma. V unikátním železničním muzeu jsme prozkoumali zachovalé stavědlo a pronikli do historie železnice i města Děčína a sehráli mnoho a mnoho kol deskových her, které máme v knihovně k dispozici.

Letos jsme pokračovali tradičním hraním her. Osvěžili jsme Morseovu abecedu a další šifrovací pomůcky. Uspořádali jsme turnaj v pexesu na podporu paměti. Vyzkoušeli jsme lukostřelbu s praktickým tréninkem i diváckou účastí na turnaji. Pronikli jsme do taje výroby vynikajících čokoládových pralinek v děčínské manufaktuře. Navštívili jsme veterinární ordinaci a dozvěděli se mnoho zajímavého o životě a zdraví domácích mazlíčků. Vyřešili jsme zločin na stejnojmenné interaktivní výstavě na děčínském zámku inspirované skutečnými událostmi.  V rámci celorepublikového setkání mensanů v Ústí nad Labem jsme vyrazili na výlet na Komáří vížku s šifrováním a opékáním buřtů. V adventním čase jsme při přednášce Eurocentra navštívili mnohé evropské země a seznámili se s rozličnými vánočními zvyky v Evropě. V současné době náš klub navštěvuje 12 dětí z Děčína a blízkého okolí, máme podporu od rodičů, knihovny i samotného města. Dvakrát ročně organizujeme testování IQ pro veřejnost.

Ing. Andrea Beranová
vedoucí klubu
V Děčíně, 22. 4. 2018

» Archiv