Klub nadaných dětí při ZŠ Lupáčova, Praha 3

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Lupáčova 1
Praha 3, Žižkov
130 00


Kontakt

+420 776 208 226

Redaktoři

  • Mgr. Kateřina Zidu

Klub nadaných dětí při ZŠ Lupáčova byl založen na základě následující úvahy. Pokud statisticky vychází, že v každé třídě jsou 0–2 děti, které jsou na základě testování IQ vyhodnoceny jako děti s mimořádným nadáním, je velmi pravděpodobné, že se v rámci klasické třídy cítí „divně“: běžné školní osnovy jim přijdou úsměvně snadné. Proč tedy nedat těmto dětem prostor, v němž by se jednu hodinu týdně „divně“ necítily? Klub nemá být přípravou na víceletá gymnázia, má nenásilnou formou uspokojovat  specifické intelektuální potřeby těchto dětí. Dělají to, co je jim blízké, hrají náročnější deskové hry, řeší matematické a logické úlohy nebo si jen tak povídají. Jednou za 1-2 měsíce nás navštěvuje „odborník na slovo vzatý“, aby představil oblast svého zájmu.

Ve 2. pololetí školního roku 2017/2018  přijal naše pozvání Jakub Krč, knižní typograf, který nám řekl, jaká je „cesta knihy“ od rukopisu po regál v knihkupectví a Jiří Pelc, stavitel hliněno-slaměných domů.

V 1.pololetí školního roku 2018/2019 navázala na workshop natáčení Zpráviček na Déčku mediální poradkyně Mgr. Micheala Náhlovská. V cyklu tří setkání představila dětem nejen svět mediální výchovy, ale i tajemství animace. Děti si vyzkoušely práci s kamerou a natočily vlastní animovanou novoročenku.

Mgr. Kateřina Židů
vedoucí klubu
V Praze, 20. 2. 2018
 

Provozní doba

Klub je provozován v rámci ZŠ Lupáčova, zahájení činnosti klubu proběhlo 5. 3. 2018. 

!!! Ve školním roce 2018/2019 bude klub probíhat vždy ve středu :13.00-14.00 pro 1. a 2. třídu, 14.00-15.00 pro 3. a 4. třídu a 15.00-16.00 pro 5.třídu a žáky 2. stupně. První setkání v novém školním roce je naplánováno na středu 19. 9. 

Jak to v klubu vypadá? Takhle to probíhalo ve školním roce 2017/2018.

Máme 5 stanovišť, na kterých se děti střídají. Pro příklad:

  • 1. Vědomostní pexeso (světová nej), CardLine (svět zvířat) apod.
  • 2. Logické hry pro jednotlivce – Mozkovna (logické a matematické hry), Kdo kde bydlí, MiniLogix apod.
  • 3. Pracovní list viz dokumenty, Detektivní případy apod.
  • 4. Hraní deskové hry (Abaku, Labyrint, apod.)
  • 5. Story cubes a aktivity na rozšiřování slovní zásoby, práce s textem.

Děti mají možnost procvičit si různé druhy myšlení, paměť, spolupráci s ostatními a často i vlastní trpělivost :).

Jaký je průběh setkání ve školním roce 2018/2019?

Na úvod dětem nabídku k vypracování matematické nebo mezioborové úlohy. Zazní buď: Jééé, super! Nebo: Ale nééé, už zasééé. Někdo tedy o samotě, někdo ve skupině, vypracovává úlohy viz záložka dokumenty. Kdo nechce, vybere si hru, na kterou má právě náladu, minimálně 1x za měsíc se snažím dětem představit novou hru. Co je ale nejdůležitější, je u nás pohoda :)


» Archiv