Klub nadaných dětí při FZŠ Drtinova, Praha 5

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Drtinova 1861/1
Praha 5 – Smíchov
150 00


Kontakt

+420 257 327 427

Redaktoři

  • Mgr. Tomáš Piskoř

Klub nadaných dětí při FZŠ Drtinova, Praha 5, si klade za cíl pravidelná setkávání žáků, kteří jsou zvídaví a hledají odpovědi na nejrůznější otázky. Klub zahajuje činnost v září 2020.

Cílem klubu je motivovat žáky ke zvědavosti, inspirovat je a představit různé aktivity z oblasti lidského konání. Svou pestrou činností rozvíjet jejich myšlení a podpořit je tak k další samostatné práci v oboru přírodních i společenských věd.

Hlavní náplní schůzek jsou logické a deskové hry, badatelsky orientované programy, exkurze, přednášky a besedy, tvůrčí dílny, experimentování apod.

Podstatnou roli zde zaujímají rodiče žáků, kteří spolupracují na tvorbě programu a významným způsobem rozšiřují spektrum činnosti klubu.

Klub probíhá pravidelně každé sudé úterý v čase 15:00 – 17:00 hodin. Cena je 1000 Kč za pololetí. Zájemci se mohou přihlásit na adrese piskor.tomas@zsdrtinova.cz.

Program uskutečněných setkání ve školním roce 2021/2022

V úterý 5. října se uskutečnil Klub nadaných dětí. Žáci složili jednoduchý elektrický obvod, sestavili elektromagnet, díky kterému pak zjišťovali, které látky jsou přitahovány magnetem a které ne. Klub ale není zaměřen pouze na badatelsky orientované úkoly. Rozvíjí různé oblasti žákova intelektu (Gardner), takže se mezi tématy objevují jazyková cvičení, logické hádanky, úkoly zaměřené na rozvoj kreativity, spolupráci apod.

19. října jsme si připomněli Den stromů. Poznávali jsme druhy stromů v okolí školy, změřili výšku jírovce maďalu, který roste před budovou. Dozvěděli jsme se, že obvod kmene se měří ve výšce 130 cm. Z jednoduchého výpočtu jsme určili také jeho přibližný věk. Nakonec jsme ještě stihli skládat origami – javorový list.

Také další setkání 2. listopadu mělo zajímavý program – tentokrát jsme se zaměřili na práci se stavebnicí, máme v plánu složit robota. Moc nás těší, že mezi nás přišel nový talent z Barrandova.

16. listopadu jsme se vydali na exkurzi do přírodovědecké stanice, kde jsme pozorovali život pod mikroskopem. V preparátu, který jsme si sami připravili, jsme objevili pohybující se jednobuněčný organismus krásnoočko, které je pojmenováno podle svého nápadného červeného útvaru (rusky "krasnyj" znamená červený). Také v bahně jsme objevili různé živočichy – břichobrvky, nálevníky apod. Zkoumali jsme také blechy a už víme, že např. blecha netopýří nemá oči, největší bolest způsobuje blecha kočičí a že se krví živí obě pohlaví.

Na konci listopadu jsme si zahráli deskovky v herně společnosti Albi. Kromě her, které jsou zaměřeny na relaxaci, jsme soutěžili v postřehovkách, paměťovkách i hrách zaměřených na strategii. Prý jsme byli bezva skupina, a tak s "Antonínem", který peče chleba o patro níž, budeme před Vánoci zdobit perníčky a vyrábět vánoční dekorace.

Prosincové setkání bylo v předvánočním duchu. Zdobili jsme vánoční ozdoby, skládali papírové hvězdy a také soutěžili. Tentokrát jsme si zahráli dámu a naučili se zajímavou hru se jménem Vzducholoď. Opět k nám dorazila posila.

V lednu jsme se poprvé potkali v počítačové učebně. Připraveny byly úlohy na rozvoj logického uvažování, potrápili jsme paměť a zasoutěžili si v nejrůznějších on-line hádankách a rébusech. Kvízy i hádanky naleznete např. ZDE.

25. ledna 2022 jsme navštívili školní knihovnu, kde jsme si chvíli povídali o knížkách. Své vědomosti i týmového ducha jsme uplatnili ve hře AZ kvíz. I když některé otázky nás trochu potrápily, nakonec se nám podařilo spojit všechny strany trojúhelníka. No a aby toho nebylo málo, stihli jsme ještě únikovku. I tu se nám podařilo vyřešit.

Do Národopisného muzea v Praze v zahradě Kinských jsme zavítali 15. února, abychom si připomněli masopust neboli fašank. Vyprávění o této lidové tradici bylo velmi poutavé, dokonce jsme se naučili tradiční tanec podšable. V parku jsme si všimli jarních poslů – sněženek, talovínů i šafránů.

Jak je velký vesmír? Může někdy hvězda přestat svítit? Existují i jiné planety než ze Sluneční soustavy? Na tyto a mnoho dalších otázek bylo zodpovězeno ve Štefánikově hvězdárně. Na cestu do vesmíru jsme se vydali 24.2.2022, bylo nás tentokrát celkem 23 – od druháků až po sedmáka. Program byl poučný, např. víte, kde ve vesmíru hledat Moře dešťů, Jezero strachu nebo Záliv duhy? Otevřenou hvězdokupu Kuřátka a mlhovinu Koňská hlava můžeme také hledat na hvězdné obloze. U dětí měla návštěva hvězdárny a možnost podívat se do dalekohledu velký úspěch, s jejich pomocí připravujeme další akci.

22. 3. 2022 jsme šli do stanice přírodovědců pozdravit pana Soukala. Ten nám tentokrát pod mikroskopem ukázal larvu komára, buchanky. Pozorovali jsme buňky listu mechů a žahavé chlupy kopřivy, které jsou naplněné kyselinou mravenčí.

Jak funguje lidské srdce jsme si názorně vyzkoušeli 19. 4. 2022. Při výrobě jeho modelu jsme se dozvěděli, na kolik částí je srdce rozděleno, že je srdce sval, který můžeme přirovnat pumpě. Byla to pěkná praktická lekce.

Podívat se do historické budovy Národního muzea mohly nejen děti z Klubu nadaných, ale i další žáci školy. Skupinu nakonec tvořilo 23 žáků z 1.–8. ročníku, kteří se 3. 5. 2022 zúčastnili komentované prohlídky.

A zase jedno pěkné odpoledne – 24. 5. 2022, které jsme tentokrát strávili na Smíchovské střední průmyslové škole v Praze 5 – Smíchov. Čtyři studenti 1. ročníku si nás rozdělili do tříčlenných družstev, která pak prošla celkem sedm stanovišť. Zabývali jsme se optikou, vyráběli brýle, dozvěděli jsme se, co je to luminiscence, pochopili, jak funguje vývěva. Některé nejvíce uchvátil elektrostatický generátor. Bylo to prima.

7. 6. 2022 jsme si návštěvu zopakovali. Před dětmi ležel návrh hodný architekta. Z CD, tří fixů, motoru, monočlánku a kabelu měly vyrobit pohybujícího se brouka. To se jim povedlo, protože měly vedle sebe šikovné středoškoláky, kteří jim s konstrukcí pomáhali. Pochopitelně, protože děti pracovaly také s tavnou pistolí.

Na poslední setkání, které se uskutečnilo 14. 6. 2022, jsme byli pozvaní do Albi herny, kde nás čekal detektivní příběh. Jako správní šerifové jsme snímali otisky prstů, snažili se rozluštit vzkaz napsaný tajným písmem. Zjišťovali "DNA". Vlastně se z nás na malou chvíli stali policejní chemici. Rozloučení s KND v tomto školním roce proběhlo slavnostně s velkým zmrzlinovým pohárem, který si děti samy dozdobily.

Mgr. Tomáš Piskoř
vedoucí klubu
V Praze, 21. 6. 2022

» Archiv