MŠ Dráček, Povrly – Neštědice, p.o. (okr. Ústí nad Labem)

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Sídliště I 42/1
Povrly – Neštědice
403 32


Kontakt

+420 775 147 987

http://www.dracekpovrly.cz

Redaktoři

  • Bc. Pavla Hacková

Mateřská škola Dráček v Povrlech sídlí v bývalé tovární vile. Když k nám vejdete, tak se ocitnete v domě, který zdaleka školku nepřipomíná. Prostředí naší školky je vkusně vybavené a připomíná rozložením nábytku v celém interiéru školy velký byt. Všichni příchozí se zde vždy zarazí a mluví o tom, že to u nás vypadá jako doma. Ano. Naším cílem je, aby se u nás děti, rodiče i ostatní přátelé cítili jako doma.

Kapacita naší školy je 28 dětí. Sice praskáme ve švech, ale stále se nám daří v našem kolektivu a vztazích s veřejností udržovat příjemné pohodové klima, které i děti mohou vycítit.

Škola disponuje i velkou svažitou zahradou s dostatkem místa pro aktivní pohyb. Dvakrát v týdnu chodíme na intenzivní pobyty do lesa, kde probíhají všechny možné aktivity. Máme v lese lesní třídu - zázemí pro volný pobyt. Děti se i v přírodě stravují. Umožňujeme dětem aktivně prožívat pobyt v přírodě. Součástí naší lesní třídy je i roklinka se studánkou. Zde celý rok pozorujeme přírodu, provádíme ekologické hry i jiné pokusy. Máme velkou podporu od firmy Lesy ČR s.p. a naší obce Povrly. Umožňujeme dětem to, co je v dnešním životě pomalu zapomenuto. Žít v souladu s přírodou.

Podmínky pro vzdělávání nadaných dětí, spolupráce s Mensou ČR

Velmi často cestuje mimo mateřskou školu do nejbližšího i vzdálenějšího okolí. U nás v Povrlech je vlaková zastávka a my můžeme odjet do Děčína, Ústí nad Labem, Mostu a Chomutova. Rádi jezdíme do Prahy. Nikdy na to nejsme sami. Rádi s námi jezdí rodiče i prarodiče absolventů. Vždy si libují, jak to máme pěkně vymyšlené. Naše děti cestování vlakem milují. Je pro ně nesmírně důležité poznat i život mimo školu, automobil a mít možnost samostatně se uplatňovat.

V naší škole byl roce 2014 založený Ukulele Band, který má za sebou úspěšná vystoupení na koncertech v obci i mimo ni. Hudebnímu vzdělávání věnujeme velkou část programu. Naše děti mají k dispozici mnoho hudebních nástrojů z celého světa. Pravidelně připravujeme hudebně pásma tradiční, ale i netradiční jako byla „Cesta kolem světa“, kdy děti cestovaly po jednotlivých kontinentech a hrály na nástroje jako je didgeridoo, Koshi zvonečky, koncertní sopránová ukulele, kalimbu, foukací harmoniky, boomwhackers, barevné melodické zvonečky apod.  Máme velkou výhodu, že spolupracujeme s doc. Ivanou Ašenbrenerovou, která vyučuje v Základní umělecké škole Neštěmice a naše děti u ní mohou později pokračovat v rozvoji svého hudebního potenciálu. Pořádáme i hudební koncerty a hudební dílny pro rodiče.

Velkou část našeho programu věnujeme sportovním aktivitám. Děti mají v naší škole možnost docházet na bruslení. Naše obec má venkovní zimní stadion. U nás s ledovou plochou přijdou do kontaktu všechny děti v pečlivě věkově diferencovaných činnostech. Naše děti od míčových her až po jízdu na kole a plavání sportem žijí. Připravují pohybové skladby, které předvádějí rodičům.

V naší škole probíhá jedinečný projekt „Povrly čtou dětem“. Docházejí k nám osobnosti naší obce i naši přátelé a čtou dětem pohádky dle jejich vlastního výběru. Máme za sebou již rok v tomto projektu, který měl u dětí velký pozitivní ohlas.

Škola Dráček disponuje velmi kvalitními hračkami a didaktickými pomůckami. Využíváme pomůcky na rozvoj matematického myšlení pomocí metody prof. Hejného.

V naší škole využíváme nejrůznější odbornou literaturu a ověřené modely postupů, ale zároveň jsme tvůrčí a umíme si samostatně vytvořit pracovní listy. Tyto listy najdete v příloze. Metodického materiálu je kolem nás mnoho, ale někdy potřebujete pracovní list šitý na míru.

Všechny dětské aktivity se opírají o hru. Líbí se nám metoda NTC Learning, která se opírá o vědecké poznatky a zároveň je zpracovaná tak, že jí může provádět každý pedagog, který má trochu té tvořivé schopnosti a chce děti učit smysluplně. A děti si vlastně jen hrají a nasávají informace jako houby. Naše škola tuto metodu dopřává všem dětem. Nejen nadaným, ale i dětem, které se teprve potřebují najít. V každém dítěti je trochu vědce a je pouze na nás, jak rychle to odhalíme. Když už neodhalíme jasné nadání, tak alespoň vyrovnáme intelektové možnosti ostatních dětí. A my už můžeme napsat, že i naše rodiče chodí a diví se, jaký mají děti rozhled. Jsou mile překvapení, když na ně děti vytáhnou z ničeho nic v obchodě asociaci, kterou nečekali. Metodu NTC Learning využíváme denně v krátkých chvilkách. Často využíváme i potenciál starších dětí, které už zvládnou mnoho činností samostatně a chtějí si zahrát na učitele. Ti potom svého mladšího kamaráda učí nové poznatky či jim ukazují a vysvětlují činnost. Mají možnost svého mladšího kamaráda povzbudit, opravit. Takovýto postup zanechá v dětech naučenou stopu již napořád. Opět narážím na to, že fungujeme jako rodina. Přirozeně.

Krédem naší práce je hra. Jak jednou řekl Albert Einstein: „Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“

Bc. Pavla Hacková
zástupkyně ředitelky
V Povrlách, 22. 2. 2018

» Archiv