MŠ Dráček, Povrly – Neštědice, p.o. (okr. Ústí nad Labem)

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Sídliště I 42/1
Povrly – Neštědice
403 32


Kontakt

+420 775 147 987

http://www.msdracekpovrly.cz

Redaktoři

  • Bc. Pavla Hacková

Mateřská škola Dráček v Povrlech sídlí v bývalé tovární vile. Když k nám vejdete, tak se ocitnete v domě, který zdaleka školku nepřipomíná. Prostředí naší školky je vkusně vybavené a připomíná rozložením nábytku v celém interiéru školy velký byt. Všichni příchozí se zde vždy zarazí a mluví o tom, že to u nás vypadá jako doma. Ano. Naším cílem je, aby se u nás děti, rodiče i ostatní přátelé cítili jako doma.

Kapacita naší školy je 28 dětí. Sice praskáme ve švech, ale stále se nám daří v našem kolektivu a vztazích s veřejností udržovat příjemné pohodové klima, které i děti mohou vycítit.

Škola disponuje i velkou svažitou zahradou s dostatkem místa pro aktivní pohyb. Dvakrát v týdnu chodíme na intenzivní pobyty do lesa, kde probíhají všechny možné aktivity. Máme v lese lesní třídu - zázemí pro volný pobyt. Děti se i v přírodě stravují. Umožňujeme dětem aktivně prožívat pobyt v přírodě. Součástí naší lesní třídy je i roklinka se studánkou. Zde celý rok pozorujeme přírodu, provádíme ekologické hry i jiné pokusy. Máme velkou podporu od firmy Lesy ČR s.p. a naší obce Povrly. Umožňujeme dětem to, co je v dnešním životě pomalu zapomenuto. Žít v souladu s přírodou.

Podmínky pro vzdělávání nadaných dětí, spolupráce s Mensou ČR

Pro děti je každý rok připravená pestrá nabídka aktivit. Výsadou naší činnosti je poznávání světa v takovém obraze, jaký je opravdu, naživo, a proto s dětmi velmi často podnikáme nejrůznější zajímavé výlety za poznáním. Mezi oblíbená místa patří muzea - např. Národní muzeum v Praze, planetária, botanické zahrady, hrady a zámky. Několikrát do roka navštěvujeme zoologické zahrady, se kterými spolupracujeme při dokrmování ptactva. Často zveme do mateřské školy odborníky, kteří mohou dětem ukázat své profese – např. ornitology, kynology či umělce. Pořádáme pro děti nejrůznější zajímavé exkurze. Navštívili jsme mj. záchranáře, horskou službu, hasiče, policii či Český rozhlas Sever.

V období pandemie byly možnosti cestování, na kterých se naše škola zakládá, omezené a instituce uzavřené, proto naše škola využívala pro děti online virtuální prohlídky a nejrůznější venkovní expozice. Děti si nabízené alternativy velmi oblíbily. Neminula nás online výuka, která byla vždy pěkným zpestřením dlouhých chvilek doma.

Zaměřili jsme se na dovybavení MŠ speciálními didaktickými pomůckami a hračkami. Firma Zábavné učení, která nám připravuje zkušební přednášky, nás několikrát navštívila. S dětmi jsme si tak mohli vyzkoušet řadu didaktických pomůcek a nakoupit si je přímo na míru, především oblíbené didaktické pomůcky od společnosti Spielwelle. Jedná se o didaktické pomůcky Methodiko, Optic, Magnetrix, Mechaniks (viz fotografie). Jmenované pomůcky pomáhají dětem předškolního věku při všestranném rozvoji intelektu, při poznávání světa a jeho zákonitostí v oblastech fyziky, matematiky, mechaniky. Nabízejí činnosti, které jsou odstupňované od jednoduchých úkolů po složitější. Můžeme je tedy používat s dětmi malými, nadanými i nenadanými. K zakoupeným pomůckám je zpracovaná metodika. Naše děti však vymyslely daleko více postupů, jak s nimi zacházet, přišly na vlastní cestu poznávání i na jiné hry. Nakladatelství Svojtka připravilo pro malé čtenáře krásná obrázková, zvuková leporela Moje klasické hudební nástroje, Můj malý Mozart, Moje první klasická hudba. Malí čtenáři si nejen počtou, ale mohou si prohlédnout vkusné ilustrace ke skladbě, kterou si zároveň mohou poslechnout.

Neopomíjíme ani všestranný rozvoj pohybových schopností a zdokonalování pohybových dovedností. Dvakrát či třikrát ročně absolvujeme sportovně ozdravné pobyty. Zde se věnujeme jízdě na kole, plavání, lyžování i běhu na lyžích. Naše děti chodí v sezóně jednou týdně bruslit na Zimní stadion v Povrlech. Pravidelně plaveme v bazéně Základní školy a   Mateřské školy Povrly.

Připravujeme s dětmi obnovu Dráčkovy naučné stezky, kterou nám vandalové zničili. Děti navrhují nové tabule a vyslovují přání, požadavky na další možné obnovení. Obohacujeme tabule o další zajímavé informace ve spolupráci se společností Lesy ČR.

V rámci environmentálních aktivit organizujeme společně s dětmi akci Ukliďme Česko – Ukliďme Povrly, jež je určená pro všechny obyvatele obce. Speciálně pro děti připravujeme výchovně vzdělávací program ve spolupráci s Ekotýmem Povrly a firmou Lesy ČR.

Bc. Pavla Hacková
zástupkyně ředitelky
V Povrlech, 12. 2. 2022

» Archiv