MŠ Předboj, p.o. (okr. Praha-východ)

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Hlavní 300
Předboj
250 65


Kontakt


https://www.mspredboj.cz

Redaktoři

  • Jolana Kudláčková

Mateřská škola je dvoutřídní mateřská škola s celodenním provozem. Maximální počet dětí ve třídě je 28 dětí. Na budovu MŠ přímo navazuje dostatečně prostorná zahrada, která má všestranné využití. Všichni pedagogičtí zaměstnanci mají předepsanou kvalifikaci a stále se sebevzdělávají.

Metodu NTC zahrnujeme do výuky od roku 2018, a to v obou třídách naší mateřské školy. Od letošního školního roku se naše mateřská škola rozrostla na tři třídy. Budeme ji tedy zařazovat nenásilnou formou do výuky ve všech třech třídách.

V průběhu posledních let jsme podle metodické příručky NTC zařazovali činnosti spojené s abstraktními symboly vlajek, značek aut, piktogramů a dopravních značek. Tyto značky si tvoříme s dětmi sami a už tím se dobře rozvíjí. Poté je to i více baví. Jejich řazením, rozlišováním a tříděním si děti procvičují a rozvíjí paměť, tvořivost, logické myšlení a vůbec podporují svůj celkový rozvoj. Klademe důraz na podporu motorických dovedností, rovnováhy, propojení pravé a levé hemisféry. Na podporu tvořivého myšlení využíváme enigmatické hádanky a krátké příběhy s otevřeným koncem. Také zařazujeme čtení pohádek s porozuměním a to tak, že dětem dáváme otázky k ději příběhu. Tím získáváme zpětnou vazbu. Děti také tvoří vlastní příběhy a jednoduché hádanky. Tak si rozšiřují slovní zásobu, logické myšlení a vlastní fantazii. Zaměřili jsme se také na celkovou stimulaci rozvoje zařazením každodenního cvičení rovnováhy, hrubé a jemné motoriky, orientace v prostoru, pozornosti apod. Vše se dá dobře propojit v řízené činnosti, ale třeba i ve volných chvilkách před obědem, svačinou v šatně atd.

V naší mateřské škole již od roku 2018 funguje kroužek deskových her, pomocí kterých děti rozvíjí paměť, myšlení a orientaci na ploše i v prostoru. Pořídili jsme proto pestrou škálu nových deskových her a stavebnic. Děti to moc baví a zdokonalují se. Sami nám pak nosí svoje hry z domova. Některé jsou i pro nás nové. Bohužel se poslední dva roky kroužek nenaplnil. Proto jsme zařadili využití her v odpoledních činnostech. V tomto školním roce budeme kroužek deskových her nabízet rodičům spojený i s rozvojem pohybových činností.  Doufáme, že se tentokrát kroužek naplní. 

Rádi budeme pokračovat ve spolupráci a používáním metody NTC, je to velmi přínosné pro děti, ale i pro nás pedagogy.

Bc. Lenka Kantnerová
učitelka
V Předboji, 5. 9. 2022

» Archiv