Úspěšní Češi radí středoškolákům, jak vybočit ze stereotypu
Středoškoláci mohou spolupracovat s úspěšnými profesionály a studenty špičkových univerzit. V programu „Yoda Mentorship“ totiž dostanou svého mentora, který jim poradí, jak zrealizovat vlastní projekt a jak zvládnout přechod ze střední do další fáze života. Nový vzdělávací program je založený na osobních vzorech, předávání zkušeností a chuti měnit své okolí k lepšímu. Přihlášky do půlročního „Yoda Mentorship Programme“, organizovaného studenty z Oxfordu a Glasgow, jsou otevřené v září a říjnu.
Vybraní studenti dostanou na základě svých zájmů a návrhu nějakého vlastního projektu do páru jednoho mentora, se kterým se budou půl roku scházet, dvakrát či třikrát do měsíce. „Setkání probíhají většinou po Skypu, protože spousta z našich mentorů studuje či pracuje v zahraničí a studenti zapojení do programu pocházejí ze všech možných koutů republiky,“ popisuje organizaci vedoucí projektu, studentka univerzity v Glasgow Tereza Kupková.
Yoda Mentorship Programme vymysleli v roce 2015 čeští studenti na univerzitě v Oxfordu. „Středoškoláci často řeší, jakou si vybrat vysokou školu a vůbec kam se v životě vydat, a chybí jim nějaký vzor, který ale není ve věku jejich rodičů a učitelů,“ vysvětluje zakladatel projektu, 22letý student oxfordské univerzity Petr Vilím. „Loni se nám sešla úžasná skupina talentovaných teenagerů, kteří zvládli uskutečnit vlastní projekty, lépe si zformulovali své cíle a celkově se posunuli díky zkušenostem našich mentorů.“
Kromě samotného potenciálu studentů chtějí mentoři rozvíjet také charakter a občanskou angažovanost. Ta se odráží v projektech, které mladí Češi loni v rámci prvního ročníku programu uskutečnili. Mentoringu se zúčastnilo v pilotním roce 26 nadaných studentů a studentek. Jedné z nich se podařilo uspořádat benefiční koncert pro onkologické centrum v Českých Budějovicích, který plánuje letos zopakovat. Další začal vlastníma rukama budovat síť pražských pouličních knihovniček a jedna studentka se chopila svého snu založit gymnazijní časopis. Užitečné navíc je, že se každý „mentee“ může se svým mentorem poradit o tom, kam chce v životě směřovat, a například o vysokoškolském studiu. Díky absolvování programu se tak může zvýšit šance na přijetí na prestižní univerzity například v Británii nebo v USA, kam v posledních letech míří desítky Čechů. V rámci mentoringu se tvoří komunita aktivních lidí, kteří studovali a pracovali v zahraničí nebo za hranice míří. Ti spolu sdílejí zkušenosti se stážemi, vzdělávacími programy a podobnými příležitostmi. Program je zdarma a pyšní se tím, že přináší „příležitost pro středoškoláky vzdělávat se způsobem, který jinde nenajdou”, jak popisuje jeden z loňských účastníků.
Mentoři zapojení do programu se věnují rozmanitým oborům, od evropského práva a literatury, přes programování až po psychologii, ale všechny je spojuje vášeň pro vzdělávání a chuť motivovat mladší generaci. „V moderním vzdělávání cítím docela ostré předěly mezi různými fázemi systému a projekt Yoda ty fáze příjemně přemosťuje. Navíc je to pro studenty příležitost poučit se z chyb těch, kteří si prošli stejnými problémy jako oni jen o pár let dřív,“ říká jeden z mentorů, absolvent Oxfordu Kryštof Vosátka.
Yoda Mentorship je největší mentoringový program v ČR, inspiroval se slovenským TalentGuide, organizovaným neziskovou LEAF Academy. Do 31. října se můžou studenti do programu hlásit na stránkách www.yodamentorship.cz. Je určený především středoškolákům ve druhém a třetím ročníku. Organizátoři vyberou několik desítek studentů s největším potenciálem a zaujetím, kteří se se svými osobními mentory seznámí na začátku ledna. Yoda Mentorship Programme letos podpořila Česká spořitelna.
Související odkazy
28.9.2016