Často kladené dotazy (FAQ)

CHYBÍ ZDE NĚCO?

ilustrační obrázek: Master isolated images (FreeDigitalPhotos.net)

Nenašli jste zde odpověď na svou otázku? Pošlete nám ji!

Kde mohu sehnat pracovní listy pro nadaného žáka?

Shromáždili jsme pro Vás několik tipů v článku Kde sehnat pracovni listy pro nadané žáky?

Myslím si, že moje dítě je nadané. Kde získám dostatek informací o nadaných dětech?

Kde mohu nechat otestovat inteligenci svého dítěte? A provádí Mensa testování IQ již u dvouletých dětí?

Mensa ČR testuje děti až po dovršení věku 5 let. Informace o testování IQ dětí najdete na stránce Dětská Mensa.

Pokud byste pozoroval(a) u Vašeho dítěte zjevné známky nadání a talentu a uvažoval(a) později o jeho zařazení do školy zaměřené na práci nadanými dětmi, neváhejte navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu (PPP) v místě Vašeho bydliště. Výsledky komplexního vyšetření v PPP Vám mohou poradit, jak s dítětem pracovat a jsou závazné i pro školu.

Můj syn / moje dcera před nějakou dobou se zúčastnil(a) testování IQ, ale stále ještě jsem se nedozvěděl(a) výsledky. Kdy a jakým způsobem se dozvím výsledky z testování?

Výsledky testování zasíláme poštou domů na adresu testovaného nejpozději do dvou týdnů od data testování. Pokud Vám výsledek pošta nedoručila, napište prosím e-mail Mgr. Lucii Měchurové (lucie.mechurova@mensa.cz), která Vám po kontrole údajů zajistí nové zaslání. Do e-mailu prosím napište:

  • jméno a příjmení testovaného,
  • datum narození,
  • úplnou a správnou korespondenční adresu,
  • jméno uvedené na schránce (liší-li se od jména testovaného).

Můj syn / moje dcera je v pedagogicko-psychologické poradně (PPP) veden jako nadané dítě. Mohu jej/ji přihlásit do Mensy?

Pro vstup do Mensy je potřeba absolvovat vstupní test s výsledkem v percentilovém pásmu 99-100 (což zhruba odpovídá IQ nad 130). Podrobné informace najdete na stránkách Jak se stát členem Mensy a Testování IQ. Až budete přihlašovat syna/dceru, dejte prosím pozor, aby byl zohledněn jeho/její věk (dítě nemůže absolvovat test pro dospělé, jedná se o jiný typ testu). Na stránce Nejbližší termíny testování IQ si můžete najít místo testování a termín, který Vám bude nejlépe vyhovovat. Termíny jsou průběžně aktualizovány.

Jaké konkrétní aktivity vyvíjí Mensa pro nadané děti?

Do jaké školy mám nechat zapsat své nadané dítě?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Můžete se však inspirovat seznamem škol spolupracujících s Mensou. Titul „škola spolupracující s Mensou“ uděluje Mensa ČR základním a středním školám, které se na celonárodní poměry nadstandardně věnují práci s nadanými dětmi.

Škola, do které chodí můj syn / moje dcera, nevyvíjí žádnou činnost pro nadané děti. Co mám dělat?

Nemůžete-li nebo nechcete-li z jakéhokoli důvodu přeřadit své dítě do jiné školy, která by mu lépe vyhovovala (viz např. seznam škol spolupracujících s Mensou), zkuste s ním navštívit některý z klubů nadaných dětí poblíž Vašeho bydliště. Nejprve však prosím informujte o svém záměru vedoucí(ho) konkrétního klubu a domluvte se s ní(m) na podrobnostech.

Případně nás můžete kontaktovat, Mensa ČR se pokusí Vaši školu oslovit a inspirovat.

Rád(a) bych založil(a) herní klub. Co pro to musím udělat?

Založení a úspěšné provozování herního klubu bude vždy nejvíce záležet na jeho vedoucím, tedy v tomto případě na Vás. Největším problémem bývá najít vhodné prostory a především pořídit dostatek vhodných her. Neodradí-li Vás tyto počáteční potíže, Mensa ČR Vám může nabídnout prezentaci Vašeho herního klubu na stránkách deti.mensa.cz. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.