Labyrint 2018

Sobota 13. října 2018 – 20 stupňů Celsia, slunečno, bezvětří – to není scifi, ale počasí na objednávku na hru Labyrint, která proběhla v tento den ve Stromovce v Českých Budějovicích.

Lucie Malechová
13.10.2018, 10:00  —  13.10.2018, 17:00

KE STAŽENÍ

Labyrint 2018 (České Budějovice)

letáček ( 346 kB)

Letošní třetí ročník týmové hry Labyrint se termínově posunul od předchozích ročníků téměř o 3 týdny, ale na počasí to naštěstí nemělo vliv. Takže krásná procházka po Stromovce se vydařila. Celkem se zúčastnilo deset týmů. Bylo to sice méně, než jsme čekali, i přesto byla atmosféra výborná. 

Každý soutěžní tým obdržel po registraci mapu a místopisy stanovišť a po zahájení soutěže byl v časových intervalech vpouštěn na první stanoviště Labyrintu.

Nejrychlejší tým s názvem Paratým proběhl Labyrintem přes 10 stanovišť za 2 hodiny 11 minut. Druhý tým Bombajn s časem 2 hodiny a 45 minut zdolal Labyrint 14 stanovišti. Třetí vítězný tým s názvem Maršováci zodpověděl na své cestě celkem 16 otázek a do cíle dorazil za 3 hodiny a 6 minut.

Vítězové si odnesli drobné ceny – stolní hru, různé hlavolamy a nějakou sladkou odměnu. První tým se s ostatními podělil o úžasný dort s logem soutěže. Všichni soutěžící si mohli odnést medaili za účast a každý tým si ještě vybral malý hlavolam na památku.

Věříme, že se všem soutěž líbila a že příští ročník bude alespoň stejně úspěšný.
Více informací o soutěži se dozvíte na https://labyrint-cb.webnode.cz.

Jedna z hádanek ze hry Labyrint

Proč se stal „hlavním městem” Evropské unie právě Brusel?

  1. Byl vybrán jako kompromisní řešení, neboť ležel v blízkosti jejích tří členských zemí s největší ekonomikou, a tedy i rozhodující silou – Německa, Velké Británie a Francie, ale zároveň ani v jedné z nich.
  2. Z důvodu vynikajícího železničního spojení jako nejdostupnější město z hlavních měst tehdejších členských zemí. Všechna leží v okruhu 350 km od Bruselu s výjimkou Říma. Itálie, která byla proti a navrhovala bližší Štrasburk, byla přehlasována. Do Štrasburku bylo alespoň umístěno sídlo Evropského parlamentu.
  3. Proto, že v něm bylo v té době nejvíce nevyužitých kancelářských budov. Dva roky před rozhodující volbou byla v Belgii zprivatizována největší ocelářská společnost, která měla největší množství svých kancelářských kapacit právě v Bruselu. Nový management dokázal společnost řídit s pouhou pětinou kancelářských pracovníků a přebytečné kancelářské budovy zpětně odprodal státu.
  4. Na základě abecedního pořadí názvu země. Při vzniku tehdy ještě Evropského hospodářského společenství nebylo možno dosáhnout dohody, kde budou sídlit jeho úřady. Jako provizorní řešení bylo schváleno, že se členské země budou ve vedení střídat podle abecedního pořádku. Začalo se tedy Belgií, ale během jejího prvního funkčního období úřadů a úředníků přibylo tolik, že pak už nebylo účelné je stěhovat jinam.
  5. Na základě jazykové vybavenosti svých obyvatel, kteří tehdy měli tvořit většinu pracovníků společných institucí. Významné procento Bruselanů již tehdy ovládalo úřední jazyky všech zakládajících států s výjimkou italštiny. I Itálie po dlouhých vyjednáváních uznala, že jiné podobné město, kde by obyvatelstvo mluvilo tolika jazyky včetně italštiny, se na území členských států nenachází.

(Správná odpověď je d.)

Související odkazy

Labyrint 2018 (České Budějovice)
13.10.2018

Zpět