Zeptejte se nás

Chtěli byste se nás na něco zeptat a nevíte, na koho přesně se obrátit? Pošlete nám svůj dotaz prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR (seřazeno abecedně podle příjmení):

Tomáš Blumenstein Magdalena Čavojská Petr Čavojský Hana Kalusová Petr Mazal Lucie Měchurová Zuzana Poláková Lenka Šnajdrová
Tomáš
Blumenstein
Magdalena
Čavojská
Petr
Čavojský
Hana
Kalusová
Petr
Mazal
Lucie
Měchurová
Zuzana
Poláková
Lenka
Šnajdrová

Předem Vás však upozorňujeme, že všichni výše uvedení lidé se Mense ČR věnují jako dobrovolníci ve svém volném čase. Může tedy trvat poměrně dlouho, než se dočkáte odpovědi na svou otázku. Než nám svůj dotaz pošlete, prosím podívejte se do již zodpověděných dotazů, které jsme pro přehlednost roztřídili podle témat i podle věku dítěte. Možná právě tam na svou otázku najdete odpověď.

Již zodpovězené dotazy - kategorie:

 

Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR, kteří mají praktické zkušenosti s problematikou nadaných dětí. Jejich odpovědi však nemohou nahradit názor odborníka z pedagogicko-psychologické poradny.

Zeptejte se nás

E-mail
Váš dotaz
 
(o finálním zveřejnění dotazu rozhoduje redakce portálu)
O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem.


Zodpovězené dotazy

Hledat:

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29


Dotaz č. 442 (29.3.2023)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné u Vás otestovat IQ dítěte.

Děkuji.


Odpověď:

Dobrý den,

ano, testování IQ je možné u nás s dítětem absolvovat. Veškeré informace najdete na našich stránkách, kde je možné si i vybrat termín a vyplnit přihlášku.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 439 (12.3.2023)
Dobrý den, mě dceři je 11 let, chodí do 6 třídy ZŠ. Vždy měla vyznamenání. Ráda bych chtěla zjistit její IQ. Kam se mohu obrátit. Děkuji za odpověď
S pozdravem Gabriela Horáková


Odpověď:

Dobrý den, 

termíny testování IQ najdete na našich stránkách, stačí vybrat město, datum a vyplnit přihlášku.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 435 (24.2.2023)
Dobrý den,

moc Vás prosím o pomoc. Mám synka, Kubíka, necelých 11 let, máme obrovské problémy už od školky ... měnil školku, 2x školu a to je teprve ve 4. třídě ... dle psycholožky Mgr. Pavlišové z Demosthena v Ústí nad Labem má nadprůměrné IQ, ale po sociální a emoční stránce je pozadu. Je možné ho nechat u Vás otestovat? Případně bych ho moc ráda zkusila přendat na školu pro nadané děti v Ústí nad Labem nebo ve Štětí, bohužel blíže žádnou školu (v okolí Litoměřic) nemáme.

V současné době: z psychologie má diagnózu ADHD, vývojová dysfázie, podezření na Aspergrův syndrom, které nebylo nikdy vyloučené ani potvrzené. Na psychiatrii jsme vyzkoušeli několik léků Atomoxetin, Ritalin, Medorisper, Tiapridal - nic nepomáhá, protože mu způsobují nespavost. Jsme zoufalí, protože pro něj min. 1x týdně musím chodit do školy, protože tam něco vyvede (shodí el. pojistky, roztrhá učebnici,...) - má super školu, prima p. ředitele a fantastickou třídní uč. a asistentku, ale k ničemu to není. I doma se většinou chová jako "mentál" - vydává zvuky, chová se jako mrňous, ale u švagrové, která ho dokáže zaujmout se vším, je vše super. Ovládá PC už snad lépe než já, s tatínkem vytvářel i server v PC, po technické stránce je úžasný, MAT je pro něj pořád hrozně jednoduchá, proto ho prý nebaví. Začali jsme hledat i jinou cestu, již 2x byl na týden v Badatelské akademii v Litoměřicích a tam spolupracoval dobře a hlavně chodil domů nadšený - to ho moc bavilo. Čím dál častěji se setkávám s tím, že mi okolí říká, že se prostě nudí a když jsem si četla o nadaných dětech, tak mi to ohromně dává smysl.

Moc mu přeji, aby si života víc užíval a ne jen přežíval, jako teď.

Prosím Vás moc o pomoc - s otestováním, nasměrováním a o informace, jakým způsobem za Vaše , věřím, že jednou své znalosti a schopnosti využije.

Předem Vám moc děkuji a přeji Vám pěkný víkend.Ing. Monika Stárková
608 277 449


Odpověď:

Dobrý den,

velmi ráda bych Vám poradila něco nového, co by pomohlo, nicméně z Vašeho popisu se mi zdá, že vlastně všechno víte. Děti s dvojí výjimečností (kombinace nadání a nějaké poruchy) to mají bohužel velmi obtížné. Z toho, co píšete je bohužel zřejmé, že díky diagnostikovaným potížím je velmi obtížné, aby jeho nadání vyniklo. Většina dětí s dvojí výjimečností svým nadání některé aspekty poruchy kompenzuje, ale pokud porucha převažuje nebo je výrazná (jako v případě Vašeho syna), nadání je velmi těžké vidět a prosadit.

Nicméně je vidět, že se skutečně Váš syn nudí a jak sama píšete, pokud vyzkoušíte činnost, která ho naplňuje a uspokojuje jeho vzdělávací potřeby, tak dokáže svůj handicap potlačit a svoje nadání naopak prezentovat. Bohužel je k tomu jediná rada a to snažit se mu takové podněty stále nabízet. Chápu, že v rámci školního prostředí je to velmi obtížné až nereálné a pokud máte školu a pedagogy, jak píšete skvělé, věřím, že se o to i snaží. Je tedy dobré hledat takové aktivity v rámci mimoškolní činnosti, což již zkoušíte. Já Vám mohu třeba doporučit kurzy Centra pro talentovanou mládež, které jsou z různých oborů, jsou online a nadané děti si většinou najdou, co je baví a mohou se tomu věnovat. Navíc jsou v angličtině, což je další jejich plus. Pokud byste ho chtěla otestovat v rámci Mensy, stačí vybrat některý vhodný termín a přihlásit ho. Je možné využít také termínu individuálního testování, kde je více možné odbourat případné rušivé vlivy nebo ohlídat pozornost, to ale aktuálně nabízíme víceméně pouze v Praze. Pokud byste o to měla zájem, dejte mi vědět a můžeme zkusit vymyslet nějaký termín, kde by byl prostor případně i na nějakou krátkou konzultaci.

S pozdravem

Lucie Měchurová

 

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 433 (16.2.2023)
Dobrý den,
v PPP byla dcera ve 3. třídě označena za mimořádně nadanou po všech směrech. Nyní v 7. třídě (snad je to pubertou?) odmítá účast na jakékoliv školní olympiádě a to ze strachu, že nebude první. Případně zas tuší, že by mohla být první a nechce postoupit třeba do okresního kola.
Učitelka z matematiky ji vždy nějak udolat dokázala, nyní už to nezkouší. Je dobré ji nyní dát klid? Já si zas říkám, že olympiády se jí budou hodit do přihlášky na SŠ.
Děkuji


Odpověď:

Dobrý den,

respektovala bych, jak to aktuálně dcera cítí. Nemá cenu jí do soutěží příliš nutit, pokud bude sama chtít a bude mít pocit, že je to pro ní spíše radost, určitě se k tomu vrátí. Strach ze zklamání, samozřejmě subjektivní, protože není nutné, aby byla vždy první, může být opravdu stresujícím faktorem a osobně bych to nelámala přes koleno. Chápu, že se za tyto soutěže přidělují body při přijímacím řízení, můžete jí to zkusit takto vysvětlit s tím, že jí pomůže i jiné než první umístění k tomu, aby se dostala na vybranou školu. Na druhou stranu těch bodů navíc není až tolik, aby to bylo nezbytné – věřím, že když si dobře poradí s přijímačkami, bude jí to stačit.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 431 (10.2.2023)
Dobrý den.
Dobrý den.
Synovi (věk 8 let) bylo v PPP potvrzeno mimořádné nadání na matematiku a logiku - na zprávu zatím čekáme, mají toho hodně.
Každopádně po konzultaci s třídní učitelkou a speciálním pedagogem na ZŠ doporučila psycholožka a speciální pedagožka z PPP pro syna individuální výuku matematiky, logiky, popřípadě informatiky a přírodovědných předmětů. Škola má přislíbený příspěvek na pořízení potřebných pomůcek, zejména výukových programů a učebnic. Jejich výběr ovšem nechali na nás - jsme z Havířova a v PPP sami přiznali, že se s nadanými dětmi setkají jen výjimečně, takže nemají tolik zkušeností s aktuálními trendy.
Mohli byste nám prosím doporučit nějaké programy, případně učebnice (Koumáka a matematiku podle Hejného jsme už pořídili dříve).
Děkujeme.
Přejeme hezký den,
Jiří a Tereza Pergnerovi


Odpověď:

Dobrý den,

je dobře, že se zajímáte o pomůcky do školy, ale standardní postup to není. V každé škole je výchovný poradce, který by měl uvedené řešit s ohledem na žáka, ale i na pedagogy, kteří mu mají podporu dávat, např. zda bude zaměřena více na individuální intervenci, pracovní listy na "vykrytí" času při vyučování nebo umožnění přístupu do vybraných aplikací. Konzultace s rodiči je určitě vhodná, zejména s ohledem na zájmy dítěte a možnosti, které má doma. Podpora nadání ale nelze řešit učebnicí navíc. Nemá-li žák zpětnou vazbu a necítí-li zájem druhého o výsledky své práce, začne jeho zájem o "jinou činnost" opadat a na cokoliv navíc postupně rezignuje. Není určitě správné, aby rodiče navrhovali vhodné pomůcky škole, stejně tak, aby škola přenesla rozvoj nadání jen na domácí přípravu. To, že PPP konkrétní materiály neuvádí, je ze stejného důvodu, podmínky škol i "nastavení" pedagogů je různé. Máte-li pro dítě IVP, jsou vhodné pomůcky nadefinovány i zde. Finanční částka garantovaná poradnou má pouze zaručit, že domluvené materiály bude mít škola z čeho uhradit.

Osobně doporučuji aplikaci Proškoly.cz  https://www.proskoly.cz/ , která s žákem "roste" a může začít pracovat z úrovně, která mu je nejbližší. Aplikace obsahuje nejrůznější témata zpracovaná formou pracovních listů nebo on-line testů  (matematika, informatika, přírodověda, cizí jazyky, ale i rozumové schopnosti a paměťové testy, dopravní výchova, fake news a mnoho jiných). Velmi pěkně jsou nastavené i testy dětských schopností s podkapitolami pro rozvoj různých "typů" logiky (verbální, numerická, prostorová představivost, atd.). Část Kvízy je celá nastavená pro nadané a mimořádně nadané žáky. Dítě si tak může svá témata vybírat a zájmové oblasti rozvíjet jako celek. Výhodou je, že s ní může pracovat jak ve škole, tak i doma. Množství listů s úlohami je opravdu veliké :), aplikace se navíc stále vyvíjí. Pořízení a přístup může škola uhradit právě z prostředků normovaných poradnou.

Nicméně nerozumím tomu, že byla synovi doporučena "individuální výuka" vybraných předmětů. Zvažte formu akcelerace, tj. že žák dochází na vybrané předměty o rok výš (max. dva), pro školu to znamená pouze sladit rozvrh vyučujících. Vyšší nároky výuky dětem vyhovují a na ostatní předměty, a hlavně na přestávky, se vrací do svého kolektivu, což je výhodné zejména pro jejich sociální rozvoj (sdílení s vrstevníky).

Doporučuji situaci řešit s vedením školy. To by Vám mělo nabídnout aktivity, které je schopna škola skutečně realizovat, a to nejen na papíře :) 

Hodně štěstí

Mgr. Magdalena Čavojská

Magdalena Čavojská Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 429 (6.2.2023)
Dobrý den, jsem předsedkyní spolku Otevřená rodina (otevrenarodina.cz), sdružujeme pěstounské rodiny a hledáme pomoc pro jejich přijaté děti. Obrátila se na nás jedna rodina s přijatým chlapcem (10let), který je nadaný na balet, dostal se nyní na prestižní soukromou taneční školu do Prahy, pěstouni však nemají tolik peněz, aby mu mohly 8 let hradit školné, které ročně činí okolo 100 tisíc. Byla by nějaká možnost podpory od vaší organizace?

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel žádnou finanční podporu společnost Mensa neposkytuje. Podporujeme například vznik klubů pro nadané děti formou deskových her, naše členy můžeme podpořit drobnou slevou na akce, které pořádáme atd. Na přímou finanční podporu bohužel nemáme žádné prostředky.

S pozdravem

Lucie Měchurová

 

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 428 (31.1.2023)
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda budete vypisovat termín na seminář NTC Learning II?

Děkuji a přeji krásný den,

Jitka Platilová


Odpověď:

Dobrý den,

aktuálně je v plánu kurz NTC Learning II. v Ostravě – ten proběhne na konci března. V Praze bude pravděpodobně v červnu. Pokud jste absolvovala kurz NTC I. v posledních dvou letech, určitě Vám přijde na email upozornění, až bude termín vypsán.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 427 (25.1.2023)
Dobrý den
Syn je členem dětské mensy, byl testován v 5 letech. Teď v ZŠ nabízí všem dětem testování IQ (4.třída). Má otázka je, pokud ho přihlásím na test a z jakéhokoliv důvodu bude mít výsledek menší než 130, zůstane členem dětské mensy dle výsledku z 5ti let, nebo by se nějak zohlednil aktuální výsledek? Děkuji


Odpověď:

Dobrý den,

v rámci členství v Dětské Mense se mu počítá vždy nejlepší dosažený výsledek – tedy pokud se jedná o vypracování dětského testu, který dělají děti do věku 13 let. Takže pokdu by se mu náhodou test ve škole nepovedl, o členství v Mense nepřijde. 

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 426 (24.1.2023)
Dobrý den,

chtěla bych vás požádat o informaci, zda-li i v roce 2023 proběhne European Mensa Science Camp? A pokud ano, kdy bude prosím možné se na něj přihlásit?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem, Lucie Moravcová


Odpověď:

Dobrý den,

ano, European Mensa Science Camp plánujeme na termín 15. – 22. 7.

Předběžné info: https://deti.mensa.cz/index.php?pg=udalosti&aid=2092

Tomáš Blumenstein

Tomáš Blumenstein Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 425 (18.1.2023)
Dobrý den,
mám dotaz ohledně spolupráce s naší školou. Jsem speciální pedagog a chtěla bych se věnovat tématu nadané dítě na naší škole. Co prosím obnáší spolupráce? Zatím konkrétní děti vytipované nemáme. Mám školení idena a chtěla bych tuto posuzovací škálu použít na naší škole. Děkuji za infomrmace
Mgr. Hanzlíková, speciální pedagog


Odpověď:

Dobrý den,

školy, které s námi spolupracují jsou školy, které mají zájem se věnovat nadaným dětem a jejich podpoře. Forma bývá různá, některé poskytují dětem péči v rámci výuky – speciálními hodinami, skupinovou výukou nebo hodinami speciálně pedagogické péče. Většinou ale mají spíše činnost odpolední – tzn. kluby pro nadané děti, kde se setkávají děti třeba z celého prvního stupně a věnují se nadstavbovým činnostem. K identifikaci dětí určitě můžete použít Idenu, nicméně ve školách, které s námi spolupracují pořádáme jednou za dva roky testování IQ, právě abychom podpořili vyhledávání nadaných dětí. Toto testování se obvykle nabízí všem dětem, přihlašují je rodiče, kteří pak také škole sdělují výsledek (pokud chtějí), od nás škola dostává statistické vyhodnocení, kolik dětí má ve kterém pásmu. Pro další informace mi případně napište přímo na email: lucie.mechurova@mensa.cz

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky


Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29