Zeptejte se nás

Chtěli byste se nás na něco zeptat a nevíte, na koho přesně se obrátit? Pošlete nám svůj dotaz prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy Česko (seřazeno abecedně podle příjmení):

Tomáš Blumenstein Magdalena Čavojská Petr Čavojský Hana Kalusová Petr Mazal Lucie Měchurová Zuzana Poláková Jarka Marčeková
Tomáš
Blumenstein
Magdalena
Čavojská
Petr
Čavojský
Hana
Kalusová
Petr
Mazal
Lucie
Měchurová
Zuzana
Poláková
Jarka
Marčeková

Předem Vás však upozorňujeme, že všichni výše uvedení lidé se Mense Česko věnují jako dobrovolníci ve svém volném čase. Může tedy trvat poměrně dlouho, než se dočkáte odpovědi na svou otázku. Než nám svůj dotaz pošlete, prosím podívejte se do již zodpověděných dotazů, které jsme pro přehlednost roztřídili podle témat i podle věku dítěte. Možná právě tam na svou otázku najdete odpověď.

Již zodpovězené dotazy - kategorie:

 

Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR, kteří mají praktické zkušenosti s problematikou nadaných dětí. Jejich odpovědi však nemohou nahradit názor odborníka z pedagogicko-psychologické poradny.

Zeptejte se nás

E-mail
Váš dotaz
 
(o finálním zveřejnění dotazu rozhoduje redakce portálu)
O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem.


Zodpovězené dotazy

Hledat:

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34


Dotaz č. 504 (25.6.2024)
Dobrý den, na základě doporučení třídní učitelky bych ráda nechala syna otestovat, ale aktuální vypsané termíny se nám nehodí. Kdy budete vypisovat další termíny?

Děkuji a přeji hezký den,
Helena Rohlíková


Odpověď:

Dobrý den

přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz. Testujeme velmi často ve školách, takže nabídka termínů testování IQ bude o prázdninách výrazně omezena. V září opět na webu najdete plný výběr termínů testování IQ po celé republice.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 501 (23.5.2024)
Dobrý den,
jaká je maximální měřitelná hodnota IQ v Mense?
Mění se výrazně hodnota IQ v době puberty?

Děkuji za odpovědi. Kundelová


Odpověď:

Dobrý den,

naše standardizované testy pro děti měří maximální hodnoty cca IQ 145 v závislosti na věku. Pokud dítě má věší počet správných odpovědí než je potřeba pro tuto maximální hodnotu, dostane výsledek, že jeho IQ je pravděpodobně vyšší než tato hodnota. Je to z toho důvodu, že není dostatečný reprezentativní vzorek lidí s takto vysokým IQ, aby tato hodnota mohla být kvalitně standardizovaná a všechny vyšší hodnoty jsou tak pouze kvalifikovaným odhadem.

Hodnota IQ by měla být v rámci nějaké směrodatné odchylky během života stejná. Co se mění je výkon člověka. Samozřejmě v pubertě můžete u dítěte pozorovat různé zdánlivé změny, ale bývají to skutečně většinou projevy puberty :-).

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 500 (17.5.2024)
Dobrý den, obracím se na vás s možná netradičním dotazem.
Můj syn, žák 7. třídy ZŠ je zdá se nadaný na matematiku. Od učitelky mám zprávy, že nejen prospívá na jedničky, ale že mu dává náročnější zadání testů, že často přistupuje k řešení úloh vlastním, originálním způsobem apod. Baví ho řešit logické úlohy.
Každopádně, rád bych mu dopřál možnost rozvíjet se v matematice nad rámec školních osnov.
Není ve vašich řadách někdo, kdo by byl ochoten poskytovat například on-line hodiny jednou až dvakrát týdně, dávat synovi zadání k řešení? Tento model on-line výuky se nám skvěle osvědčil například u angličtiny a navíc je velmi praktický i s ohledem na dojíždění. Umím si představit, že třeba pro studenta MATFYZ by to mohl být zajímavý přivýdělek.
Předem velice děkuji za jakékoliv tipy a odpověď.
Hezký den.
Jiří Landa


Odpověď:

Dobrý den

vzhledem k nadání Vašeho syna bych Vám ráda doporučila i otestování naším IQ testem pro děti. Test je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

Ráda syna pozvu k účasti do Logické olympiády, kterou organizuje Mensa. Jedná se o soutěž v řešení logických úloh. Registrace bude možná od září na logickaolypiada.cz.

Mensa nemá k dispozici informace, zda některý z členů učí matematiku. Nabídky studentů, který doučují matematiku najdete například zde https://www.doucuji.eu/hledam-doucovani?q=matematika&online=1. Jen na matematiku on-line je tam přes 500 nabídek včetně studentů MATFYZ.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 499 (8.5.2024)
Pekny den preji,

Predem se omlouvam za diakritiku, mam anglickou klavesnici.

Mam 7-leteho syna a jeho tridni ucitelka mi zdelila at vas zkontaktuji. Syn se rychle uci, bavi ho stavet a vyrabet ruzne veci , zajima se o svet a je plny napadu a informaci. Rika ze "ve skole je nuda."

Dochazi do Zakladni Skoly v Novem Jicine.
Narodil se v USA (Colorado). Prileteli jsme nahle do CR v Prosinci 2021, takze se celou prvni tridu, jenz zacal v Zari 2023 navstevovat, uci cesky jazyk a problemy mu to nedela.

Muzete mi prosim zdelit jestli mame nejake moznosti co se tyce jeho vyuky a vubec moznosti v Mense? Co obnasi akceptovani do Mensy a jake testy muzeme slozit?

Dekuji za vas cas a asistenci.
S pranim pekneho dne,
Jana G.


Odpověď:

Dobrý den

můžete syna nechat otestovat naším IQ testem, který je určen pro děti od pěti let a je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Test je obrázkový, není jazykově závislý. Děti v knížce hledají logické
vazby mezi grafickými symboly či doplňují chybějící kousek obrázkové skládačky. Budou hledat koníka, který utekl ostatním koníčkům. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

Otestovaní s výsledkem testu 130+ se můžou stát členy Dětské Mensy.

Pokud budete mít zájem pro syna vytvořit společně se školou individuální vzdělávací plán (IVP), je nezbytně nutné absolvovat vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně (PPP), jelikož ona jediná je pro školu adekvátní partner k tomu, aby takový plán mohl být vytvořen. Doporučení PPP jsou pro školu závazné. Velmi doporučuji objednání v PPP učinit co nejrychleji, jejich objednací lhůty jsou velmi dlouhé. 

 

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 498 (14.4.2024)
Dobrý den,

Je možné udělat si IQ test i jako dospělá osoba? Konkrétně 38 let.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem,

Klára Pufferová


Odpověď:

Dobrý den

ano, samozřejmě. Můžete se objednat na náš IQ test. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 497 (26.3.2024)
Dobrý den, chtěla bych se optat při IQ testech mám vyšší hodnoty (při neklidu 110-130 a když mám klid i 145, u testů u policie mi rovněž vyšla vysoká inteligence.Jen se chci zeptat zda mohou vaše oficiální testy nahradit maturitu. A zda to může proto ovlivňovat pohled na svět?. Moc děkuji za odpověď. Kopecká

Odpověď:

Dobrý den

můžete se objednat na náš IQ test, který je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

Nikoliv, IQ testy nemohou nahradit maturitu.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 496 (17.3.2024)
Dobrý den, bude se letos konat EMSC ?
Kde se případně mám přihlásit ?
Děkuji V. Holoubek


Odpověď:

Dobrý den,

ano, EMSC se konat bude. Přihlašování bude možné na webu deti.mensa.cz. Dotaz jsem přeposlala organizátorům, kteří Vám sdělí, od kdy bude možná registrace.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 494 (9.3.2024)
Dobrý den,
jsem učitelkou v mateřské škole. Jaká školení je potřeba doplnit, abychom mohly s mensou spolupracovat?
Děkuji
Monika Hyvnarová, Moravskoslezský kraj


Odpověď:

Dobrý den,

po školkách spolupracujících s Mensou požadujeme vyškolení alespoň jednoho učitele v rámci kurzů NTC Learning, které jsou akreditované a pořádá je společnost Mensa Česko. Jejich obsah a termíny najdete na našich stránkách. Aktuálně je vypsaný kurz 24.4.2024 v Praze, do konce školního roku bude pravděpodobně ještě stejný kurz v Brně. Přihlašování bude spuštěno v průběhu dubna.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 493 (27.2.2024)
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, zda by bylo možné individuálně otestovat syna 7et. Bohužel s nástupem do školy pravidelně řešíme kázeňské problémy syna spojené s hyperaktivitou a impulzivitou a zároveň však paní učitelka nás upozornila, že z hlediska myšlení a vědomostí jinak vyniká. To pro nás znalo samozřejmě zahájení kolečka PPP, zkoušíme neurovývojovou stimulaci na zlepšení pozornosti....původně zcela jasné indicie ukazující na 200% ADHD však trochu zpochybnilo podrobnější psychologické vyšetření, kde byl potvrzen vysoký potenciál v některých testovaných oblastech. Syn je také hudebně nadaný, chodí do ZUŠ. Napřed je především matematice, slabý je v práci s tvary a prostorem. Vyšetření také potvrdilo, že emocionálně je na úrovni cca 2 roky zpět.
Syn se trápí, do školy chodí s odporem, věčně řeší konflikty s vrstevníky, ...ráda bych si ujasnila, jestli je to dáno vyšším intelektem nebo pouze ADHD a podle toho aby se s ním dále pak pracovalo. Individuální testování bych preferovala, protože v případě práce jeden na jednoho funguje skvěle. Problém nastává v cizím prostředí s neznámými lidmi .. má problém s pozorností a nejspíše v rámci snahy zakrýt nejistotu vyvádí akorát "šaškárny" a nechce se mu moc spolupracovat.
Moc děkuji za odpověď
K. Macková


Odpověď:

Dobrý den,

ano, samozřejmě, rádi Vám syna otestujeme. Nevím, bohužel, kde bydlíte. Detaily individuálního testování IQ je potřeba předem domluvit s konkrétním testujícím v daném kraji. Cena 2000 Kč může být navýšena o nezbytné náklady testujícího na dopravu či případný pronájem místnosti. Cena za individuální testování v pražské kanceláři Mensy Česko, ČVUT CIIRC, Jugoslávských partizánů 3, Praha 6, kancelář A225 je aktuálně snížená na 1000 Kč. Detaily si domluvíte přímo se mnou. 

 

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 492 (27.2.2024)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,, zda je možné koupit testovací a studijní materiály pro předškolní, šestileté, dítě? Jde mi o to, abych zjistila, zda má logické uvažování a má tedy cenu jít třeba cestou Hajného matematiky nebo Světa vzdělání...

Děkuji za informaci.
¨

Mariana Halmanová
775 377 054


Odpověď:

Dobrý den

můžete dítě nechat otestovat naším IQ testem, který je určen pro děti od 5 let a je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

Doporučenou literaturu pro rodiče najdete na našem webu – TIPY PRO VÁS. Doporučím Vám knížku, kterou prodáváme: „IQ dítěte – výzva pro rodiče”, příručku pro NTC systém učení, což je soubor technik a speciálně sestavených cvičení, které vedou ke zvýšení intelektových schopností u dětí v předškolním věku.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky


Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34