Zeptejte se nás

Chtěli byste se nás na něco zeptat a nevíte, na koho přesně se obrátit? Pošlete nám svůj dotaz prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR (seřazeno abecedně podle příjmení):

Magdalena Čavojská Petr Čavojský Hana Kalusová Petr Mazal Lucie Měchurová Zuzana Poláková Lenka Šnajdrová
Magdalena
Čavojská
Petr
Čavojský
Hana
Kalusová
Petr
Mazal
Lucie
Měchurová
Zuzana
Poláková
Lenka
Šnajdrová

Předem Vás však upozorňujeme, že všichni výše uvedení lidé se Mense ČR věnují jako dobrovolníci ve svém volném čase. Může tedy trvat poměrně dlouho, než se dočkáte odpovědi na svou otázku. Než nám svůj dotaz pošlete, prosím podívejte se do již zodpověděných dotazů, které jsme pro přehlednost roztřídili podle témat i podle věku dítěte. Možná právě tam na svou otázku najdete odpověď.

Již zodpovězené dotazy - kategorie:

 

Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR, kteří mají praktické zkušenosti s problematikou nadaných dětí. Jejich odpovědi však nemohou nahradit názor odborníka z pedagogicko-psychologické poradny.

Zeptejte se nás

E-mail
Váš dotaz
 
(o finálním zveřejnění dotazu rozhoduje redakce portálu)
O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem.


Zodpovězené dotazy

Hledat:

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26


Dotaz č. 395 (29.6.2022)
Dobrý den, na Vašich stránkách jsem se dočetla ze testujete děti od 5-ti let. Dceri budou v září teprve 4 roky. Abecedu ovládá v AJ a českém jazyce od 1,5 roku. Umí číst slova v aj i českém jazyce. Mluví anglicky, někdy i španělsky. Kam s ni mám zajít na testy? Nechci aby se později ve škole co školce nudila. Dekuji Vám za odpověď. K. Stárková

Odpověď:

Dobrý den, 

společnost Mensa testuje skutečně až dosaženého věku 5 let. Můžete zkusit Pedagogicko-psychologickou poradnu, ti mají nástroje pro měření intelektu i v nižším věku, ale ze zkušenosti to většinou také nedělají. Pokud vidíte nějakou oblast, ve které Vaše dcera vyniká je dobré ji podporovat, nabízet adekvátní podněty. Nicméně v tomto věku může jít i o akcelerovaný vývoj, který může být podpořen podnětným prostředím, pokud Vaše dcera ovládá tři jazyky předpokládám, že vyrůstá ve vícejazyčném prostředí. Pokud ano, bývá to jeden z faktorů, kdy děti v předškolním věku jsou oproti vrstevníkům napřed. Určitě je také dobré ji ale rozvíjet všestranně a nabízet jí podněty z různých oblastí. Nadání se dá podchytit i bez testování, pokud by se ve školce nudila, zkuste promluvit s paní učitelkou o tom, co jí baví a jaké úkoly jí případně připravovat. A pokud neuspějete v poradně, objednejte jí na testování až jí bude pět let, určitě ještě bude čas pro případný výběr vhodné školy.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 387 (21.5.2022)
Dobry den, chci se zeptat ohledne sveho syna (3,5 let). Vypada inteligencne nadany. Chci se zeptat na testy, zda se delaji i takto maleho ditete? Zda to ma smysl? Nepotreji, aby byl nekde zapsan, ale spis poradit, zda takove ditko potrebuje vetsi peci a v cem. Ucite mate zkusenosti.
Dekuji, Mullerova


Odpověď:

Dobrý den,

společnost Mensa testuje děti až od dosaženého věku 5 let. U takto malých dětí se může jednat o akcelerovaný vývoj, stejně tak jako o nadání. V případě, že máte „podezření” na některou oblast, ve které Váš syn vyniká, doporučuji ho v této oblasti podporovat a rozvíjet, nicméně v tomto věku je důležité rozvíjet všechny oblasti a nabízet dítěti různorodé podněty. Pro rozvoj nadání v tomto věku doporučuji různé deskové hry, hry typu Smartgame pro jednoho hráče, které rozvíjejí logické myšlení apod. Můžete určitě volit hry, které jsou určeny pro starší děti, mám zkušenost, že pokud je dítě nadané, zvládne ve věku 4 let i hry, které jsou doporučeny pro děti 6-8 let.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 386 (5.5.2022)
Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat, jestli oficiální test Mensy závisí na době, za jakou test vykonáme. Myslím tím, jestli se vyplatí odpovídat co nejrychleji a relativně správně. Nebo využít maximální poskytnutý čas a přemýšlet až do konce časového limitu, děkuji.


Odpověď:

Dobrý den,

u testování společností Mensa je potřeba maximálně využít daný čas, naopak, pokud účastník test vyplní dříve, stejně jej nemůže odevzdat a nabádáme ke kontrole úkolů.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 385 (3.5.2022)
Dobrý den. Mám syna 4 roky, v červnu mu bude 5 let. Již od tří let umí celou abecedu přečíst i napsat, abecedu řekne i anglicky, pozná všechny písmena z azbuky. Počítat umí do 200 a výš (počítá vše co může, např. I kroky do školky), anglicky napočítá do 20. Nyní už čte jednoduchá slova a spočítá jednoduché příklady do 10. Ve školce prý strčí do kapsy všechny předškoláky co se týká veškerých znalosti. Má všeobecný přehled, vše ho zajímá. Nejvíce ho fascinuji písmena a čísla. Všichni v okolí mě straší nástupem do školy, žco tam bude dělat, že bude zlobit, nebude ho to tam bavit. Již teď jsou stížnosti že školky že třeba nechce 3 dny opakovat s detma básničku (umí ji vždy hned první den). Jak s takovýmto dítětem pracovat? Da se někde zjistit zda má nějaký mimořádný intelekt, nebo že to umí jen díky své zvydavosti.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

podle Vašeho popisu by se skutečně mohlo jednat o nadané dítě, které je potřeba adekvátně podporovat a rozvíjet. Nicméně u dětí předškolního věku se může jednat i o akcelerovaný vývoj, který může být podpořen velmi podnětným prostředím a synovou zvídavostí také. Společnost Mensa testuje děti od dosaženého věku 5 let, tudíž ho můžete objednat na testování a nadání si potvrdit. Pokud se nadání potvrdí, je dobré, aby už i ve školce dokázali poskytnout synovi individuální přístup, dávali mu úkoly, které budou pro něj adekvátní a zábavné, protože jinak se děti skutečně nudí a potom zlobí. Bude také vhodné pečlivě vybrat základní školu, zkusit takovou, kde mají s nadanými dětmi nějakou zkušenost a dokáží s nimi pracovat. Je možné, že škola bude potřebovat posudek z Pedagogicko-psychologické poradny, to by byl potom další krok. Bohužel ale některé školy, respektive pedagogové nedokáží s nadanými dětmi pracovat ani pokud mají doporučení z poradny, naopak jsou učitelé, kteří takové doporučení nepotřebují a dokáží s nadaným dítětem pracovat tak, aby bylo ve škole spokojené. 

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 384 (25.4.2022)
Dobrý den,
mám chlapce, který chodí do první třídy, ještě před tím, než šel do první třídy, začal podle mého názoru vykazovat nadprůměrné matematické schopnosti. Spočetl například, kolik milimetrů má kilometr, počítá s velkými čísly. Dnes jsme například půl hodiny debatovali o věcech jako jsou atomy a kvarky a počítali jsme kolik kvarků se vejde do jednoho pikometru a tak podobně. Chtěla bych se zeptat, zda máme jeho zálibu v číslech rozvíjet a jak. Bydlíme u Plzně a nevím, jaké možnosti by se v okolí pro něj případně nacházely. Ještě doplním, syn má diagnostikované ADHD.
Děkuji za odpověď T.


Odpověď:

Dobrý den,

podle toho, co píšete Váš syn skutečně projevuje nadání na matematiku a je určitě vhodné jej v tom podporovat a rozvíjet. Co se týče aktivit podporovaných Mensou, doporučuji Kluby pro nadané děti, v Plzeňském kraji jsou aktuálně dva v Klatovech a jeden v Janovicích, zkuste se poptat, jaké by byly možnosti přijetí Vašeho syna. Jinak je dobré ho podporovat pomocí nadstavbových učebnic – velmi kvalitní jsou například učebnice Koumák, ty doporučuji i jako případný doplněk do výuky, aby se v hodinách nenudil. To, že má syn diagnostikované ADHD není nic neobvyklého, děti s dvojí výjimečností v této kombinaci nejsou výjimkou a určitě i přes svůj hadicap dokáží své nadání při správné podpoře velmi dobře projevit.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 383 (21.4.2022)
Dobrý den chtěla bych se zeptat když dcera čte stále po pismenkach v slabikář a plete občas písmena a do 20 počítá s chybami je nutné opakovat první ročník?přijde mi to škoda opakovat je šikovná a snažila děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

toto je dotaz spíš na školu a Pedagogicko psychologickou poradnu. Omlouvám se za pozdní reakci, věřím, že jste již problém vyřešili, bohužel bychom Vám s ním stejně nemohli pomoc, takovou věc nelze takto posoudit.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 382 (21.4.2022)
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Mám 9ti letého syna, který navštěvuje 3.třídu. Učí se programem: Začít spolu a podle názoru paní učitelky mi doporučila, abych se na vás obrátila. Vidí, že syn je velmi nadaný, má potenciál, při zpracovávání různých úkolů je rychlý a téměř i bezchybný. Často mu dává další těžší příklady/cvičení, aby se ve zbytku času, který potřebují jeho spolužáci na vypracování úkolů, nenudil. Myslíte si, že je možné syna nechat otestovat a případně nám doporučit, pokud by se zjistilo, že má potenciál, jak s ním pracovat a jak ho motivovat a rozvíjet?

Děkuji vám za informaci.

S pozdravem
Petra Šmejkalová


Odpověď:

zodpovězeno emailem

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 380 (28.3.2022)
Dobrý den,
Mám 6 letého syna, který v září nastoupí do 1.třídy.
Je na svuj vek velice inteligentní. Mohu s ním nekam zajit abych zjistila jake ma IQ nebo zda je výjimečně nadaný?
Od 4 let umi tiskaci pismena, čísla 0 - 100 i pocital ... ted zna číslice do 1000. Sčítá do 10 a porovnává stovky (200 < 500).
Chci se zeptat kde je mozne zjistit nějaké zvláštní nadani.. treba na matematiku...
Dekuji


Odpověď:

Dobrý den,

můžete syna nechat otestovat naším testem, který je určen pro děti od pěti let a je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Podrobnější vyšetření potom provádějí Pedagogicko psychologické poradny.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 378 (20.3.2022)
Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou, jak a kde správně motivovat dítě zapálené do fyziky.

Syn je nadšený pro vědu a techniku v jakékoliv formě, momentálně má období elektroniky a nukleární fyziky, je mu 13 let.

V jeho jedenácti letech jsme pořídili 3D tiskárnu, aby si mohl tisknout různé součástky, sám ji ovládá a jednotlivé výtisky si v programech připravuje. V této době jej bavila robotika a mechanika, jakoukoli věc či hračku se strojkem rozložil a vytvářel si vlastní projekty - z autíčka na dálkové ovládání sestavil odklápěcí štít s rouškou, z jiného přístroj na cukrovou vatu nebo vznášedlo. Postupně jej začaly zajímat vlastnosti jednotlivých materiálů a ve dvanácti letech, jsme místo lega, kupovali aceton, líh, kahan, zkumavky a stačený vzduch. Nejoblíbenější pokusy byly s kapalným dusíkem.

Již asi půl roku ho naprosto pohltily elektrické výboje, bezdrátový přenos energie a jiné pokusy s elektrickým proudem. Inspiroval se Nikola Teslou, sám si sestavil Teslův transformátor - naprosto funkční, včetně prezentace o jednotlivých částech a funkci. Paní učitelka fyziky mu dala šanci předvést jej v celé kráse a síle žákům devátých tříd, jelikož toto učivo právě probírali, byla to pro syna obrovská výzva, odměna i zkušenost.
Maty je aktuálně v sedmé třídě, je ale evidentní, že jeho zájmy se ubírají fyzikálním směrem. Začala jsem tedy pátrat po nějaké zájmové aktivitě, která by syna v této oblasti posunula a motivovala, upřímně řečeno my už mu doma příliš nerozumíme, jen od nás neustále slyší, jak je to nebezpečné, odpovídá nám slovy: "vědu nezastavíš".

Dnes mi ukazoval prezentaci, na které aktuálně pracuje - téma: Jaderná fúze a tokamak......

Velmi Vás žádám o radu, podněty, nápady, kam bychom se mohli obrátit, kde jeho zájem rozvíjet dál - soutěže, přednášky, kroužky.

Jsme z Tišnova, jednorázově jsem schopni dojet kamkoli, pravidelně ideální Brno a okolí.


Děkuji za odpověď i čas strávený nad čtením a rozmýšlením o našem "problému," přeji krásné jarní dny Pavlína Synková.


Odpověď:

Dobrý den,

z toho, co popisujete je opravdu znát, že je Váš syn v tomto oboru jistě nadaný a nadprůměrný. Bohužel mnoho aktivit, které by byly pro nadané děti na druhém stupni není a specializovaný kroužek fyziky jsem nikde také neobjevila. Je dobře, že mu dává příležitost paní učitelka ve škole, určitě by se toho dalo využít a poprosit jí, zda by se synovi nedokázala věnovat individuálně. Dále mne napadá zkusit navázat kontakt s nějakou střední nebo vysokou školou zaměřenou tímto směrem, zda by se třeba nenašel nějaký student, který by se Vašemu synovi mohl občas věnovat a jeho zkoumání podporovat a rozšiřovat obzory. Pokud jsou děti takto specializované je bohužel těžké najít jim adekvátní podporu. Co mohu určitě doporučit je Centrum pro talentovanou mládež, které nabízí pro děti od druhého stupně ZŠ specializované kurzy ve spolupráci se zahraničními univerzitami. Celý program je on-line, v angličtině a pro nadané děti velmi vhodný. Podívejte se na jejich nabídku, aktuálně probíhá zápis na další školní rok. 

Je mi líto, že Vám nemohu poradit více, ale aktuálně skutečně o ničem jiném nevím a žádnou jinou informaci jsem já ani mnou oslovení lidé nenašli. Pokud bychom něco vhodného pro Vašeho syna objevili, ještě Vám dám vědět.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 377 (17.3.2022)
Dobrý den,

okolo 15. roku, jsem absolvoval dva IQ testy u různých psychologů a oba mi vyšli 120. Chtěl bych se prosím zeptat, jestli nyní ve dvaceti letech může být výsledek jiný, třeba i 130. Dovolím si ještě upřesnit, že mám ADHD a dysgrafii. Předem děkuji za opověď.

S pozdravem Daniel Polišenský.


Odpověď:

Dobrý den,

hodnota IQ se v průběhu lidského života pohybuje zhruba ve stejném pásmu, ale samozřejmě vlivem prostředí, zkušeností, ale i třeba lepším soustředěním na test nebo naopak horším lze dosáhnout i jiného výsledku. Test má vypovídající hodnotu pouze tehdy, podáte-li maximální výkon, kterého jste schopen. Určitě není problém si jej přijít znovu vyzkoušet, ADHD a dysgrafii by neměla tento výsledek zásadně ovlivnit. Nabídku termínů naleznete na našich webových stránkách.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky


Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26