Pro rodiče: Přihlašte se k odběru novinek

Mensa ČR rozesílá prostřednictvím e-mailu nepravidelný newsletter rodičům, kteří o to projeví zájem. Jedná se převážně o upoutávky na nadcházející akce pro děti (a někdy i jejich rodiče): Logická olympiáda, setkání členů a příznivců Dětské Mensy, příměstské tábory, pobytové tábory apod. Máte-li zájem o odběr novinek z některé z těchto oblastí, přihlašte se prosím k odběru newsletteru:

Newsletter pro rodiče – přihláška k odběru

Z našich akcí

Přemýšlíte nad tím, zda má cenu přihlašovat se k odběru dalšího newsletteru a zda to není zbytečné zahlcování Vaší e-mailové schránky? Posuďte sami, zda byste chtěli dostávat upoutávky na námi pořádané akce. Kliknutím na název některé z níže uvedených akcí si můžete přečíst dojmy účastníků.

Semináře pro nadané studenty

Pro nadané studenty ve věku 13–19 let pořádáme pětidenní semináře zaměřené na rozvoj znalostí v oblasti přírodních věd a technických oborů, na podporu logického myšlení, samostatné tvořivosti a motivace k dalšímu studiu těchto oborů. Pro účastníky jsou připraveny přednášky odborníků, několik soutěží pro týmy i jednotlivce, exkurze a v neposlední řadě se seznámí s podobně orientovanými studenty z celé republiky. Na seminář se mohou přihlašovat všichni nadaní studenti, kteří o něj projeví zájem (tzn. nemusí být členy Mensy).

Logická olympiáda

Logická olympiáda je určena všem žákům mateřských a základních škol (a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií) a studentům středních škol, kteří mají hlavu na svém místě a chtějí porovnat své síly s ostatními z celé České republiky. Pokud se Vaše dítě dosud neúčastnilo Logické olympiády a měli byste o účast zájem, přihlašte se prosím rovněž k odběru našeho newsletteru a budeme Vás včas informovat o důležitých termínech. Více o Logické olympiádě se dozvíte na http://www.logickaolympiada.cz.

Stručná shrnutí jednotlivých ročníků Logické olympiády najdete v sekci Historie Logické olympiády.

historie Logické olympiády

Centrum pro talentovanou mládež (CTM): online studium se stipendiem z MŠMT

18.5.2021 | Další informace...

Centrum pro talentovanou mládež (CTM) otevírá registrace k online studiu na příští rok. CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který je baví. A to online a v angličtině s individuální podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších.


Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úkoly

25.2.2021 Tereza Bohatá | Další informace...

Pokud znáte některou z knížek slavného matematika Raymonda Smullyana, tato knížka pro Vás bude krásným doplněním. Pokud autora neznáte a rádi byste nakoukli do světa matematických hříček, logických hádanek a rébusů, může Vám být právě tato kniha skvělým pomocníkem.


Harry Potter: Mad Head Show – trochu jiný online kvíz

14.2.2021 Tomáš Nováček | Další informace...

Chybí vám společenské hry? Jste soutěživí a v době lockdownu si nemůžete svou touhu po vítězství uspokojit? A máte rádi filmové série jako jsou Harry Potter, Star Wars nebo Saw? Vyzkoušejte týmový online kvíz od firmy Endorfin!


Střevní bakterie jako rybičky v akváriu – pro radost a pohodu

17.1.2021 Kristýna Mothejzíková | Další informace...

Naše střevní mikrobiota má prokázaný vliv na stav naší imunity, na metabolické pochody, na kvalitu naší nálady i na úroveň zánětu v našem těle. Tento výčet není úplný, ale má ilustrovat, jak důležité je věnovat našim pomocníkům ve střevech dostatečnou pozornost. A k tomu, aby se o své prospěšné bakterie naučily starat, bychom měli vést i děti.


Mensantrop – ve prospěch lidstva: Michaela Drahoňovská

17.1.2021 Honza Koudelka | Další informace...

Mensantrop je mensan, který naplňuje hlavní poslání Mensy, využití inteligence ve prospěch celého lidstva, tím, že dělá něco prospěšného pro všechny, na co by člověk s nižším IQ nestačil. Pokud něco takového chcete dělat, ale nemáte nápad, co by to mělo být, tato rubrika by vám měla dodat inspiraci představením těch, kdo nějakou takovou aktivitu realizovali.


Centrum pro talentovanou mládež (CTM): objevitelské programy online pokračují

Centrum pro taletovanou mládež (CTM) děkuje všem rodičům i dětem za přízeň v minulém roce a ohlasy na Objevitelský program. I v novém roce bude v tomto programu pokračovat a připravovat pro zájemce další témata. Vybírat a kombinovat můžete témata pro úterý, středy a čtvrtky. Organizátoři věří, že online lekce budou děti bavit!


Vedle nul je jednička velké číslo

24.9.2020 Tereza Bohatá | Další informace...

Mít tuto knihu v době studií, počítání by mi šlo asi mnohem rychleji a bylo by pro mě zábavnější. To byla jedna z mých prvních myšlenek po otevření knihy s názvem Vedle nul je jednička velké číslo.


Přetestování zdarma pro členy Dětské Mensy

31.1.2020 Zuzana Poláková | Další informace...

Rádi bychom Vás informovali o možnosti, kterou mají členové Dětské Mensy, a to mezi 14. a 16. narozeninami ZDARMA absolvovat mensovní vstupní IQ test pro dospělé. Úspěšným složením tohoto testu je podmíněn přestup do „dospělé“ Mensy. Připomínáme, že Dětská Mensa je určena pro děti ve věku od 5 do 16 let a dovršením tohoto věku tedy Vaše členství zanikne.


Bádání s nadšením

1.10.2019 Kateřina Vágnerová (Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185), Jana Rožňová (Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou) | Další informace...

Plná verze konferenčního příspěvku na téma „badatelská činnost v Klubech nadaných dětí na prvním stupni ZŠ“, prezentovaného na konferenci Veletrh nápadů učitelů fyziky ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2019 v Hradci Králové.


Jak poznat mimořádně nadané dítě?

13.9.2019 Český rozhlas Plus | Další informace...

Mimořádně nadaní lidé, zejména vědci a umělci, budí zájem celé společnosti. Nadání samo o sobě ale nezaručuje předem člověku úspěch. Důležité jsou také podmínky, které pro rozvoj svých vloh jedinec má. Řada slavných osobností své nadání rozvíjela už od dětství. Jenže rozpoznat nadané dítě nemusí být jednoduché. V reportáži Českého rozhlasu Plus se tématu věnuje Martin Srb.


Školky spolupracující s Mensou si nyní mohou snáze vyměňovat zkušenosti

27.8.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi NTC školkami“, která Vás možná inspiruje při vymýšlení NTC aktivit ve Vaší školce. Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u školek, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.


Kluby nadaných dětí se mohou vzájemně inspirovat

27.8.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi kluby nadaných dětí“, která učitele a vedoucí možná inspiruje při vymýšlení aktivit v jejich klubu nadaných dětí (KND). Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u KND, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.


Co se děje pro nadané děti na Klatovsku

29.7.2018 Kateřina Vágnerová | Další informace...

Následující shrnutí aktivit pro nadané děti v Klatovech a jejich nejbližším okolí bylo publikováno v srpnovém čísle mensovního časopisu.


Jak nemluvit se svými dětmi aneb Stinná stránka chvály

11.3.2018 Po Bronson (z originálu přeložila a upravila Jana Tomaštíková) | Další informace...

K čemu nás může inspirovat kluk jako Thomas?

Thomas chodí do páté třídy velmi prestižní školy. Už od malička neustále slyší, že je chytrý, a to nejen od svých rodičů, ale od každého dospělého, se kterým se setká. Jeho extrémně vysokou inteligenci již potvrdilo i několik testů. Vědomí, že je chytrý, ale Thomasovi kupodivu ve škole moc nepomáhalo. Místo toho, aby se pouštěl do všech svých školních úkolů sebevědomě a s elánem, děl se přesný opak. „Thomas nechtěl zkoušet věci, ve kterých nebyl úspěšný,“ vzpomíná Thomasův otec, „jakmile mu něco nešlo, prohlásil ‚tohle mi nejde‘ a bez váhání to vzdal.“ A tak si Thomas rozdělil svět na věci, ve kterých byl přirozeně dobrý, a na věci, které mu nešly.


Kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky?

11.4.2017 Lenka Šnajdrová, Magdalena Čavojská | Další informace...

Často se setkáváme s dotazy učitelů, kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky. Shromáždili jsme pro Vás několik tipů.


» Archiv