Výlet do Retzu

Žáci z Klubu nadaných dětí se tentokrát vypravili za poznáním do rakouského Retzu.

Marie Karšulínová
25.11.2011
Retz (Rakousko)

Výlet se uskutečnil v rámci přeshraniční spolupráce Českých drah a Rakouských spolkových drah za podpory města Retz a Sdružení cestovního ruchu Retz, jehož průvodkyně slečna Šárka Janderková dokázala svým výkladem upoutat pozornost všech dětí. A že se výlet vydařil, o tom svědčí jejich ohlasy. Všem sponzorům děkujeme!

Marie Karšulínová, Ludmila Zvěřinová - vedoucí Klubu nadaných dětí

Dne 23.11 jsme se vydali s Klubem nadaných dětí na výlet do Retzu. Jeli jsme vlakem. Byli jsme na hlavním náměstí a pak jsme šli rovnou do podzemí. V podzemí se nám moc líbilo, protože tam bylo tolik zajímavých věcí a vín, nejstarší víno, které v podzemí měli, bylo z roku 1917. Viděli jsme také 10 000 litrový sud, do kterého několik dětí hned vlezlo. Potom tam byl kvádrový sud, do kterého jsme také vlezli. Uvnitř byly krásné skleněné kachličky.

Děti, které v dobách, kdy v sudech ještě zrálo víno, byly schopné vlézt malým otvorem do sudu, musely odstraňovat vinný kámen a říkalo se jim špunti. Také jsme přišli na malou pískovou pláž a tam jsme se vyřádili. Byli jsme celí od písku. Na konci podzemí jsme každý dostali hroznový mošt. Všem nám chutnal. Potom jsme před cestou domů zašli do dopravní kanceláře, kde jsme se dozvěděli, co mají zaměstnanci na práci a jaké mají vybavení. Domů jsme zase jeli dvoupatrovým vlakem. Výlet se nám moc líbil!

Vyrobili Alex Bashiri a Markéta Sklenářová, 6.A

Já jsem byl na výletě v Retzu. Jeli jsme tam vlakem. Když jsme dojeli vlakem na nádraží, šli jsme do Retzu. Přišli jsme na náměstí, byla tam radnice, Znojemská brána ,ale také tam bylo podzemí. My jsme si náměstí prohlédli a chtěli jsme do podzemí. Ještě před tím jsme potkali paní průvodkyni. Šli jsme do podzemí a viděli jsme starodávné láhve, vína a mořský písek. Všechno se mi tam líbilo. Za odměnu jsme dostali ochutnat hroznovou šťávu. Potom jsme se rozloučili s Retzem, nastoupili jsme do vlaku a jeli jsme do Znojma. Hodně se mi tam líbilo, možná tam ještě přijedu.

Adam Weizer, 3.B

Líbilo se mi v podzemí. Byl tam velký sud, do kterého jsem si vlezla. Nakonec jsem vypila hroznovou šťávu.

Helena Dokulilová, 3.C

V podzemí v Retzu se mi líbilo všechno, hlavně písčitý kout a obrovské sudy. Nakonec se mi ale nechtělo moc vylézat ven po těch dlouhých schodech. Na konci nás ale čekala sladká odměna, šťáva z vína. Zpátky jsme jeli zase vlakem. V Retzu se mi moc líbilo, protože jsem se dozvěděla nové informace.

Julie Srbová, 5.B

Akci uspořádal

  • Klub nadaných dětí na ZŠ JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě (od šk. roku 2015/2016 již bohužel nefunguje)
Výlet do Retzu (KND při ZŠ JUDr. Josefa Mareše, Znojmo)
25.11.2011 Marie Karšulínová

Zpět