Projekt Univerzity: Podpora studia nadaných českých studentů

The Kellner Family Foundation

Nadace The Kellner Family Foundation pomáhá nadaným studentům zaplatit náklady spojené se studiem především na zahraničních univerzitách. V tomto akademickém roce získalo granty 61 studentů. Žádosti o podporu z projektu Univerzity pro následující rok je nutné odevzdat do čtvrtka 31. května 2018.


Jednou z letošních stipendistek je Tereza Podhajská. Povídali jsme si s ní o jejím studiu na Yale University v USA.

Odkud přišla myšlenka studovat v USA na Yale University?

Už v prvním ročníku střední školy jsem věděla, že na studium vysoké školy nechci zůstat v Česku. Ano, máme také výborné univerzity, za které bychom se rozhodně neměli stydět; mně osobně ale český systém vzdělávání úplně nevyhovuje. Potřebuji se vzdělávat aktivně, tedy nejlépe v rámci malých diskuzních seminářů. Americké vysoké školy přesně takový přístup mají. Co víc, mé zájmy se nedají zúžit do jednoho oboru, což americké vysoké školy dokonce podporují. Vybíráme si zaměření, ale zkoumání i oborů mimo náš základní okruh zájmů se schvaluje (a mnohdy i vyžaduje). Že člověk získá ucelené vzdělání v několika různých oborech (ale zároveň se dokáže i specializovat) mne asi lákalo nejvíc.

A proč jsem si vybrala Yale? Tím asi nejdůležitějším byl lidský aspekt studia. Studenti, profesoři i další univerzitní zaměstnanci mi byli tak příjemní a jejich názory tak zajímavé, že jsem si okamžitě dovedla představit svůj život v jejich společnosti. Chtěla jsem jít na školu, která by poskytovala výborné studijní možnosti (což Yale jakožto škola v rámci konference Ivy League rozhodně nabízí), ale také vytvořila bezpečný intelektuální prostor. Yale je výborná univerzita, která má také vynikající společenskou atmosféru. Zní to trochu jako utopie, ale je těžké se tu ztratit. Vždycky je s kým si popovídat, od koho se učit, s kým sdílet myšlenky.

Čím vás americký vzdělávací systém nadchl?

Hodně si cením důrazu, který je kladen na aktivity mimo učebny. Každý tu má ještě nějakou další misi, než se jen formálně vzdělávat. Studenti vydávají publikace, formují hudební skupiny, organizují charity, vyučují středoškoláky, pracují na výzkumu v rámci blízkých univerzit, tvoří nové softwarové aplikace... Ten seznam se zdá být téměř nekonečným. Každý má nějakou vášeň, kterou následuje. A Yale nás v tom jen povzbuzuje.

Pak jsem samozřejmě nadšena individuálním přístupem, kterého se nám dostává v rámci obyčejných studijních hodin. Například minulý semestr jsem studovala programování a možných kontaktních hodin s profesory a jejich asistenty jsem měla nespočet, přibližně patnáct za týden. Nemyslím tím velká setkání, ale opravdu konverzace „jeden na jednoho." Jejich trpělivost a odhodlání nás všechny naučit co nejvíce mi přišly opravdu inspirativní; a co víc, funguje to! Nikdy jsem se nepovažovala za talentovanou v IT, ani jsem nemyslela, že se do toho jednoho dne pustím, ale teď zvládám C i Python.

Co vaše studium obnáší?

Univerzita studentům nechává značné množství svobody ve výběru předmětů, ale samozřejmě jsme vystaveni i určitým formálním požadavkům. Musíme absolvovat alespoň dva kurzy v každém ze tří okruhů: přírodní vědy, společenské vědy, umění a humanitní studia. Dále máme povinnost zúčastnit se alespoň dvou kurzů v takzvaných okruzích schopností: kvantitativní analýza a logika, psané vyjadřovací schopnosti a cizí jazyky. Je na každém, aby si vybral předměty, které do těchto kategorií patří, ale rozhodně tento požadavek musíme splnit. Každý specifický obor má potom svá vlastní pravidla, která musí být dodržena, aby student získal diplom během promoce.

Já osobně se snažím studovat co nejširší množství oborů před tím, než se budu muset úplně specializovat. Zatím mám zkušenost s kurzy v programování, svahilštině, umění, literatuře, ekonomii, francouzštině a imunologii.

Jak je nákladné studovat na americké univerzitě?

Levné to rozhodně není. Soukromé univerzity (Yale je jedna z nich) mají astronomicky vysoké školné: pro tento rok to bylo $70 570 za oba semestry. Státní školy požadují méně, většinou okolo $25 000. Na druhou stranu, bohaté soukromé školy mají často velice štědrou finanční podporu pro studenty, kteří si nemohou dovolit školné platit. V Česku navíc existují nadace, které české studenty v zahraničí podporují. Zářným příkladem je pro mě Nadace The Kellner Family Foundation, která mě finančně podporuje na Yale. Univerzita samotná mi také udělila vysokou částku jako součást finančního balíčku, takže ve výsledku americká škola není o tolik dražší než univerzity v Evropě. Nemusela jsem si totiž brát žádnou půjčku, což spousta lidí například v Británii učinit musí. Takže ano, studium je drahé, ale dá se to vyřešit!

Související odkazy

7.5.2018


Zpět