Ty krávo! (Alles Tomate!)

Vynikající hra na procvičování a posilování krátkodobé paměti. Cílem je zapamatovat si rozmístění různých obrázků na sedmi různých místech.

Věková kategorie: předškolní věk, mladší školní věk, starší školní věk a dospělí
Počet hráčů: 3-8
Délka hry: cca 15 minut
Pravidla: jednoduchá (na vysvětlení a pochopení stačí pár minut nebo jedna hra)Alles Tomate! (v ČR prodávaná pod názvem Ty krávo!) a její varianty Alles Trolli!, popř. Alles Kanone! jsou paměťové hry, ve kterých se mění téma od selského statku přes téma cestování až k pirátům. Princip hry je však vždy stejný.

Ve fázi přípravy hry se na stůl vyloží sedm tematických karet s různě zbarveným pozadím. Ve variantě Ty krávo! (Alles Tomate!) jsou to následující okruhy témat:

  • zemědělské náčiní (zelená)
  • věci v selské domácnosti (bílá)
  • potraviny (šedá)
  • zemědělská zvířata (červená)
  • budovy na statku (modrá)
  • zelenina (fialová)
  • ovoce (žlutá)

Zbývající balíček obsahuje 49 karet: ke každému ze sedmi témat existuje v balíčku sedm jednotlivých karet (7 x 7 = 49), přičemž na každé „balíčkové“ kartě je zobrazen jeden z obrázků z tematické karty. Před zahájením hry je vedle každé tematické karty vyložena jedna karta z balíčku s odpovídající barvou pozadí, celkem tedy sedm karet s různými barvami pozadí. Všichni hráči se snaží tyto obrázky zapamatovat, karty se pak otočí lícem dolů. Na stole zůstávají lícem nahoru vyložené pouze tematické karty.

Hráči pak postupně otáčejí karty ze zbývajícího balíčku. Všichni hráči hrají současně a snaží se co nejrychleji vzpomenout si na obrázek se stejnou barvou pozadí, jaká je na právě otočené kartě. Tematické karty na stole slouží jako připomínka. Kdo vykřikne jako první správné pojmenování skrytého obrázku, získává jeho kartu, zatímco odhalená karta z balíčku (kterou si všichni hráči snaží zapamatovat) je vložena na místo původního obrázku, opět lícem dolů. Pokud se nikomu nepodařilo uhodnout skrytý obrázek, přesouvá se tato karta dospodu balíčku a na její místo je vložena dříve odhalená karta z balíčku. Jakmile je balíček spotřebován, hráči si spočítají své získané karty. Vítězí ten hráč, kterému se podařilo získat nejvíce karet.

  • Výrobce: Corfix

 

Ty krávo! (Corfix)
22.4.2017
Ty krávo! – ukázka tematických karet
Ty krávo! – ukázka tematických karet
Ty krávo! – ukázka „balíčkových“ karet
Ty krávo! – ukázka „balíčkových“ karet
Ty krávo! – ukázka rozehrané partie
Ty krávo! – ukázka rozehrané partie

Poslední úprava: 27.9.2017
Zpět