Zajímavé knihy a časopisy pro děti

Přemýšlíte, jakou knihu nebo časopis vybrat svému nadanému dítěti, aby se zabavilo a zároveň se něco užitečného přiučilo? Možná Vás inspirují následující tipy. Seznam zdaleka není (ani z principu ani nemůže být) vyčerpávající, neboť každé dítě má jiné zájmy. Tipy na zajímavé knihy a časopisy průběžně doplňujeme. Uvádíme i tituly, které jsou aktuálně vyprodané – možná je seženete ve Vaší knihovně. Publikace jsou seřazeny abecedně podle příjmení prvního autora.

Raketa – časopis pro děti chytrých rodičů [Podrobnosti detail]

AutorAutor: (kolektiv autorů)

Časopis Raketa je určen dětem přibližně ve věku 5–10 let. Na 48 stránkách najdete příběhy, komiksy, zábavné hry, úkoly, tvoření, vaření, básničky i různé zajímavosti vždy na jedno konkrétní téma. Časopis je unikátní v tom, že neobsahuje žádnou reklamu. Celý obsah je věnovaný dětem. Autoři kladou velký důraz na vizuální stránku, spolupracují s originálními autory a výtvarníky, přípravě Rakety věnují hodně času k nastudování jednotlivých témat i k přípravě příspěvků a grafickému zpracování, používají kvalitní papír a celobarevný tisk.

Leo a čtverce [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Bailey, G., Law, F.

Leo je velmi chytrý kluk z doby kamenné. Jeho mazlíček, kocour Manul, však není. A tak společně prozkoumávají úžasný svět geometrických tvarů a vymýšlejí skvělé vynálezy!  Společně objevují magický svět linek, čar, přímek a křivek, ve kterém se učí o bodech a jejich významu. Hledají vodorovné, svislé, rovnoběžné a kolmé přímky svírající pravý úhel.

Leo a kruhy [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Bailey, G., Law, F.

Leo je velmi chytrý kluk z doby kamenné. Jeho mazlíček, kocour Manul, však není. A tak společně prozkoumávají úžasný svět geometrických tvarů a vymýšlejí skvělé vynálezy!  Leo s Manuelem se učí vše o kruzích. Poznají, že kruh je dokonale kulatý, a objeví úžasný vynález, skvěle se otáčející nástroj, kolo. Odhalují, jak se kruhy, kružnice, půlkruhy a kola mohou dál využít. Hledají kola v přírodě, ale i ta, která si vyrobil člověk sám.

Chemické prvky kolem nás [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Bárta, M.

Chemické prvky tvoří naši potravu, naše těla, předměty v dílně, koupelně, spíži… Mnohé najdeme i tam, kde bychom je vůbec nečekali. Jejich objevování, výroba i používání mají navíc zajímavou historii i současnost. V této knize jich je přes čtyřicet. A jsou to právě ty, které se nejčastěji objevují ve školních vzdělávacích programech českých škol, a tedy i v písemkách. Pojďme se s nimi seznámit blíž.
 

Tichá síla: Tajné přednosti introvertních dětí [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Cain, S.

To, že autorčin zájem o téma introverze tak neuvěřitelně zarezonoval, asi vypovídá o trendu naší doby – objevovat sílu v tom, co je (zdánlivě) slabé, a hodnotu v tom, co bylo dříve příliš nenápadné. Mnozí lidé tak přijali, že jsou introvertní či plaší, a zjistili, že právě díky těmto vlastnostem jsou dobří posluchači, kteří dovedou navazovat hluboké vztahy. Že jsou v kontaktu se svým vnitřním já. Že zvládnou všechno to, co je běžné pro extraverty, jen si poté musí zalézt někam na klidné místo a načerpat energii.

Bubela [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Čunderle, M.

Taky Vás baví čeština? Anebo ještě lépe. Taky Vás nebaví čeština? Tak jak se jí učíte anebo jste se učili? V obou případech by Bubela mohl být pro Vás. Ať už jste ještě ve škole anebo za školou či po škole. Tato knížka na češtinu - anebo spíš na jazyk a řeč - hledí totiž jinak než ve škole. Jako na něco nesmírně zábavného a dokonce dobrodružného.

Vedle nul je jednička velké číslo: Matematické triky pro každý den [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Dambeck, H.

Dá se kus dortu rozdělit na přesné třetiny? Jak namalovat vejce a ovál? A existují tkaničky, které se opravdu nerozvážou? Ať chceme, nebo ne, s matematikou se v každodenním životě setkáváme neustále. Avšak to, co jsme se naučili ve škole, nám často nepomáhá nebo jsme to už dávno zapomněli. U absurdně nepraktických věcí, jako je teorie množin, je to dobře. Ovšem v jiných případech se může matematika skvěle hodit.

 

Přijdou tři logici do baru... 100 nejhezčích logických a matematických hádanek [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Dambeck, H.

Lidé, kteří přemýšlejí přísně logicky, někdy říkají legrační věci. Jak je údaj o tom, že můj nejstarší syn má psa, herní konzolu nebo světle hnědé vlasy, důležitý pro určení jeho věku? A co tři logici, kteří v baru nevědí, jestli si všichni chtějí objednat pivo – dostanou, co chtějí?

 

100 mozkocvičných hádanek [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Eastway, R., Wells, D.

Jestli nechcete, aby se vám prášilo na mozkové závity a aby vaše neurony usychaly nudou, pořiďte si tuto knihu. Stovka vtipných hádanek, které se nikdy neochodí a jež navíc napnou vaše synapse až k prasknutí. S touto knihou se nikdy nebudete nudit!

 

 

Kočka v Zemi čísel [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Ekeland, I.

V takovém hotelu jste ještě nikdy nebyli. Můžete jít, kam chcete, a všude jsou další a další chodby a další pokoje. I když je v tomhle hotelu plno, vždycky se tam pro vás najde místo. Jak je to možné? V téhle knížce se to dozvíte. Na chodbách hotelu můžete občas potkat Kočku, které spousta věcí vrtá hlavou… Jestlipak na ně Kočka přijde?

Cesta Vikingů [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Fanning, K.

Dobrodružný příběh s luštěním záhad, hádanek a hlavolamů. Školní výlet do městského muzea, kterého se účastní i spolužáci a přátelé Tom a Líza, je přerušen nezvyklými událostmi. Oba přátelé se náhle ocitnou v osmém století. Dostanou se mezi divoké Vikingy, kteří chtějí získat nejcennější poklad světa.
 
 

Kleopatra a tajemná mumie [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Hammelmannová, I.

Detektivní příběh pro děti školou povinné. V napínavém příběhu se tentokrát dozvíme, jak žili lidé ve starověkém Egyptě. • Královna Kleopatra patřila mezi nejslavnější ženy v historii Egypta. Dvakrát se jí podařilo získat lásku nejdůležitějších mužů Říma a tím i nesmírnou moc. Poté, co byl první z těchto mužů, diktátor Gaius Julius Caesar, zavražděn, vrátila se Kleopatra z Říma do Egypta spolu se svým bratrem Ptolemaiem.

Heuréka: Matematické hádanky s překvapivým řešením [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Hemme, H.

Další z velmi oblíbených knížek sebraných logických a matematických hádanek. Potrapte svůj mozek přemýšlením a luštěním, nepotřebujete k tomu nic víc než základní znalosti matematiky a trochu toho fištrónu, tyto hádanky totiž k úspěšnému vyluštění vyžadují netradiční přístup k problému.

 

Caesar a zrada na Kapitolu [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Jaekelová, F., Knospe, K.

Detektivní příběh pro děti školou povinné. Gaius Julius Caesar je dodnes považován za jednoho z nejmocnějších mužů antické doby. V roce 46 př. n. l. byl jmenován diktátorem a vládl naprosto neomezeně celé Římské říši, než jej roku 44 př. n. l. zavraždili jeho Odpůrci. Právě v Caesarově době se odehrává příběh Marcuse a jeho sestry Lucie, dětí římského senátora.

 

Faraonova hrobka – dobrodružná historie [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Knapman, T.

Tato knížka přenese malého čtenáře do starověkého Egypta, kde se bude muset vypořádat s vykradači královské hrobky. Napínavý příběh čtenáře rychle vtáhne do děje. Podaří se mu pomocí znalostí z historie a bystré mysli úspěšně uchránit poklady, které hrobka skrývá? Jestli někdy zaváhá, nevadí, příběh ho přivede zpátky tam, kam bude třeba.

Honba za zlatým rounem – dobrodružná historie [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Knapman, T.

Tato knížka přenese malého čtenáře do antického Řecka, které procestuje při svém putování za legendárním zlatým rounem. Napínavý příběh čtenáře rychle vtáhne do děje. Podaří se mu pomocí znalostí z historie a bystré mysli získat bájnou trofej? Jestli někdy zaváhá, nevadí, příběh ho přivede zpátky tam, kam bude třeba.

Ave, Caesar! – dobrodružná historie [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Knapman, T.

Tato knížka přenese malého čtenáře do antického Říma, kde se bude muset vypořádat se zákeřným zlodějem. Napínavý příběh čtenáře rychle vtáhne do děje. Podaří se mu pomocí znalostí z historie a bystré mysli uskutečnit vysněné setkání s císařem? Jestli někdy zaváhá, nevadí, příběh ho přivede zpátky tam, kam bude třeba.

Neštovice, mor a jiné pohromy [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Platt, R.

Strašlivý příběh smrtelných nemocí z pohledu špinavých bacilonosičů. Tato zábavná a poučná knížka vás nakazí znalostmi. Představí se vám nejhorší světové epidemie od černé smrti až po tuberkulózu. Seznámíte se s významnými vědeckými objevy a osobnostmi, které přispěly k vzniku účinných léků. Přidejte se k boji proti mikrobům a podívejte se, jak k potíraní nemocí přistupuje současná věda.

Mozart a atentát v opeře [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Pöppelmannová, C.

Detektivní příběh pro děti školou povinné. Napínavý detektivní příběh se odehrává ve Vídni v létě roku 1791. Oblíbený hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart právě komponuje svou Kouzelnou flétnu, operu, kterou mají velice rády i děti. Jednoho dne však na něj kdosi vystřelí, střela jej ale naštěstí mine. Pachatel bohužel unikne nikým nepoznán. Mozart sám celou událost nebere příliš vážně, za mnohem důležitější považuje včasné dokončení Kouzelné flétny. Má však dva mladé přátele, kteří si kvůli tomu dělají velké starosti.

Mušketýři a záhada zlatého kordu [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Pöppelmannová, C.

Detektivní příběh pro děti školou povinné. V napínavém příběhu se tentokrát přeneseme do roku 1628. V tehdejší Svaté říši římské zuří třicetiletá válka a ve Francii vládne mocný kardinál Richelieu. Dvanáctiletý Moritz doprovází svého otce diplomata do Paříže. A když zmizí králův zlatý slavnostní kord a odpovědnost za to padne na Moritzova otce, začne Moritz pátrat po zlodějích.
 

Máš nadání na hádání [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Pospíšilová, Z.

Soubor hádanek pro děti mladšího školního věku i šikovné předškoláky, které jsou zaměřeny na rozvoj jazykového citu a jazykového myšlení dětí. Cílem autorky je poutavým způsobem seznámit děti s homonymy, příslovími, učit je ve slovech hledat jiná – kratší slova, řešit přesmyčky, doplňovat rýmy a hrát si se slovy.
 

Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úkoly [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Smullyan, R.

Po pohádkách moudré Šeherezády přišly podle Raymonda Smullyana na řadu hádanky. Aby nepřišla o hlavu, vypráví králi každou noc jednu, a jemu se tak líbí, že hned jak jednu vyluští, chce vždy slyšet další. Celkem je tak v knize nabídnuto 225 hádanek různé úrovně obtížnosti.

 

 

Prostě Hawking! Geniální myšlenky vtipně a jasně [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Vaas, R.

U příležitosti 75. narozenin geniálního a patrně nejznámějšího vědce současnosti Stephena Hawkinga (bohužel zemřel 14. 3. 2018, tedy mezi vydáním originálu této knihy a jejím českým překladem) napsal novinář a popularizátor přírodních věd Rüdiger Vaas tuto kouzelnou knížku, v níž s pomocí Hawkingových příhodných, mnohdy humorných komentářů přibližuje zvídavým čtenářům velká tajemství vědy.
 

Prostě Einstein! Geniální myšlenky vtipně a jasně [Podrobnosti detail]

AutorAutor: Vaas, R.

Génius a popstar fyziky Albert Einstein před více než sto lety znovuobjevil vesmír – a jeho revoluční teorie je stále vrcholně aktuální, jak nám nedávno ukázala měření gravitačních vln. Co přesně ale Einstein vlastně objevil, jak se jeho teorie prověřovaly a proč by bez nich nefungovala satelitní navigace?