Khan Academy

Khanova škola (Khan Academy) je nezisková organizace zaměřená na vzdělávání, kterou v roce 2006 založil Američan Salman Khan, absolvent MIT a Harvardu. S krédem „poskytovat vysoce kvalitní vzdělání komukoli, kdekoli“ nabízí internetová stránka projektu tisíce výukových videí uložených na YouTube. Interaktivní cvičení, vysvětlující videa, sledování pokroku a okamžitou zpětnou vazbu nabízí Khan Academy zdarma, bez reklam a nyní i formou mobilní aplikace, která je od února 2020 v češtině.

Věková kategorie: mladší školní věk, starší školní věk
Platforma: iOS (iPhone, iPad), Android


AutorAutor: Khanova škola

Start projektu Start projektu: února 2020


Spolek Khanova škola se stará o překlad a propagaci Khan Academy v České republice. Ve spolupráci s americkou organizací Khan Academy představuje veřejnosti českou výukovou aplikaci na iOS i Androidu.

Téměř veškerý výukový obsah dostupný v češtině na cs.khanacademy.org lze nyní používat i přes aplikaci.

Mobilní aplikací je rozšířena možnost studia a procvičování pro české žáky a studenty i na chvíle, kdy nemají po ruce počítač. Navíc mladí lidé často přenosná zařízení před počítačem preferují. Markéta Matějíčková, která v roce 2012 založila Khanovu školu, ke spuštění mobilní aplikace dodává: „Od spuštění webové lokalizované platformy české Khan Academy v červnu 2018 je pro nás uvedení české verze mobilní aplikace Khan Academy dalším velkým krokem. Dobrého učitele a kvalitní práci se třídou nenahradí nic, ale Khan Academy je výbornou pomůckou pro všechny. Chceme, aby se mohl učit kdokoli, kdekoli i v České republice. Podporujeme tak studenty, aby postupně převzali odpovědnost za vlastní vzdělávání.“

Co všechno v aplikaci najdete?

  • přes 800 videolekcí česky,
  • přes 2 000 videolekcí opatřených českými titulky,
  • nespočet interaktivních cvičení s okamžitou zpětnou vazbou,
  • matematiku pro ZŠ i SŠ, organickou chemii, informatiku, kosmologii i hudbu,
  • gamifikační prvky (sbírání bodů, odznaků a plnění tzv. Mistrovských výzev),
  • možnost přepínat mezi jazykovými verzemi.

Kam míří Khan Academy?

Americká organizace Khan Academy začala poskytováním bezplatných vzdělávacích videí z oblastí od matematiky přes biologii, chemii, programování nebo dějiny umění.

U toho však její práce nekončí. Jak říká Sal Khan: „Učme se tak, abychom to opravdu uměli, ne tak, abychom prošli testem.“ Do středu zájmu se tak v dostává individualizace výuky s pomocí digitálních technologií, zefektivnění práce učitele tak, aby měl více prostoru pro osobní interakci ve třídě. S pomocí analytických nástrojů v učitelských účtech Khan Academy může rychle rozpoznat, co komu ve třídě jde, co je potřeba rozvíjet, i kdo kolik času a úsilí aktivitám věnoval.

Stejně se i česká Khanova škola zasazuje o moderní přístup a smysluplné využití digitálních technologií ve vzdělávání. Další cíl Khanovy školy je výrazné rozšíření vzdělávacího obsahu pro chemii, fyziku, matematiku a programování v češtině v rámci projektu OPVVV MŠMT, který začal v lednu 2020. Dlouhodobým partnerem a sponzorem Khanovy školy v oblasti lokalizace obsahu je společnost Bakaláři Software.

Khanova škola (v češtině)

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace umožňuje stažení obsahu pro pozdější použití offline.

Do mobilní aplikace je možné se přihlásit pomocí uživatelského účtu, v rámci kterého se zaznamenává pokrok; ten se synchronizuje napříč všemi platformami, včetně zadání od vyučujícího nebo od rodiče, který používá Khan Academy.

Obsah je individualizován pro potřeby žáka: systém mapování pokroku předkládá automaticky studentovi přiměřeně obtížný obsah i opakování již získaných dovedností.

Mobilní aplikace může být vhodným nástrojem pro individualizaci a pro formativní hodnocení pokroku i ve vyučování.

Mobilní aplikaci Khan Academy stahujte na:

Khan Academy – ukázky z mobilní aplikace
29.2.2020
ukázka z výukového okruhu „Matematika“
ukázka z výukového okruhu „Matematika“
ukázka z výukového okruhu „Přírodní vědy“
ukázka z výukového okruhu „Přírodní vědy“
ukázka z výukového okruhu „Počítačové vědy“
ukázka z výukového okruhu „Počítačové vědy“
ukázka z výukového okruhu „Umění a humanitní vědy“
ukázka z výukového okruhu „Umění a humanitní vědy“

Poslední úprava: 29.2.2020
Zpět