Nadaný žák na 1. stupni ZŠ

Publikace je praktickou pomůckou pro učitele a i rodiče nadaných žáků. Ukáže jim, jak a kde nadání dítěte diagnostikovat. Doporučí osvědčené rady, náměty a aktivity pro práci s nadaným žákem ve věku od 6 do 10 let.


AutorAutor: Rohová, J.


Publikace s názvem Nadaný žák na 1. stupni ZŠ od autorky Jany Rohové je určena rodičům i učitelům nadaných dětí.

Na začátku se dozvíte definici nadání a dostanete tipy, kde se dá nadání diagnostikovat. Dozvíte se také, co dělat, když zjistíte, že doma nebo ve třídě máte nadané dítě. Učitelé jistě také ocení ukázku vyplněného individuálního vzdělávacího plánu.

Nejrozsáhlejší část publikace je věnovaná spoustě úkolů, her, pokusů a projektů (od několikahodinových až po celoroční). Každý úkol, hra, pokus nebo projekt je velmi pěkně popsaný, rozpracovaný a občas najdete i tipy, jak jej lze modifikovat. Zadání si můžete okopírovat nebo mírně přepracovat. Hry, úkoly a projekty jsou rozdělené podle předmětů a podle věku dítěte.

V závěru publikace pak najdete i detailně rozpracované únikové hry a tipy na výlety.

Na publikaci učitelé i rodiče jistě nejvíc oceni její praktické využití. Zásoba her, úkolů a dalších aktivit pro nadané děti je opravdu bohatá. Pokud chcete nadané dítě zabavit (ať už ve třídě, v klubu nadaných dětí nebo doma), stačí si z publikace vzít nějakou aktivitu a po chvilce práce (okopírování a případné úpravy, stříhání kartiček apod.) už máte aktivitu pro dítě hotovou. Ve škole můžete aktivity vybírat podle předmětu, doma podle toho, co dítě baví. Pokud Vaše dítě rádo počítá, vyberte si úkol z hodiny matematiky. Pokud rádo čte a hraje si se slovy, tak z hodiny češtiny atd. Úkoly a hry většinou trvají dítěti jen krátce, ale projekty nebo únikové hry jej zabaví na podstatně delší dobu. Nápad s únikovými hrami se mi opravdu moc líbí a oceňuji, jak detailně a rozsáhle jsou všechny únikovky rozpracované. Opět vás příprava bude stát chvíli práce, ale poměr Vašeho času a úsilí vloženého do přípravy oproti času, který pak dítě hrou stráví, je dle mého názoru velmi výhodný – pro Vás jako učitele či rodiče. Je pravda, že únikovka je spíše určená pro skupinku dětí, takže doma (pokud je Vaše dítě jedináček) možná budete potřebovat parťáka, ale nějaký kamarád či kamarádi se jistě najdou.

Celkově velmi pěkná a především praktická publikace, která dokáže pomoct rodičům i učitelům nadaných dětí.

 

Poslední úprava: 16.4.2024
Zpět