Debrujáři

„Debrujár“ je člen Asociace malých debrujárů. Slovo je francouzského původu a vzniklo ze slov débrouillard = „šikovný, obratný“ a se débrouiller = „objevovat, pomoci si v těžkostech, umět si poradit“. Původní překlad „šikulové“ děti nepřijaly a samy se začaly nazývat debrujáry, což lépe vyjadřuje jejich specializované zájmy. Jedná se o chlapce a děvčata zpravidla ve věku 6 - 16 let a jejich starší kamarády, sourozence, rodiče, učitele a další zájemce o vědu a techniku, kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují


Start projektu Start projektu: září 1992


Zájemci jsou seznamováni se zajímavými pokusy, které si mohou sami vyzkoušet. Věda se stává zábavou a poučením. Debrujáři mohou společně objevovat řadu zákonitostí přírody, mohou více poznat sami sebe, své okolí, svět - a to všechno hrou! Asociace dělá vše pro to, aby bylo dítě v každé situaci úspěšné.

K pokusům nejsou třeba složité přístroje, lasery, počítače. Stačí materiál, který je běžně v každé domácnosti, denně ho používáme, nebo se dá pořídit v nejbližší prodejně se smíšeným zbožím.

Něco z historie

Asociace malých debrujárů České republiky (dále jen AMD) vznikla na základě zkušeností z Kanady a přes Francii se hnutí dostalo k nám, prezentací na výstavě Praha - Expo Science International 91. V létě 1992 byli první nadšenci pozvaní na mezinárodní tábor FIPD (Mezinárodní federace malých debrujárů) do Belgie, kde se s činností blíže seznámili a získávali zkušenosti. 22. 9. 1992 byla AMD řádně registrována u MV a zahájila pravidelnou činnost dle mezinárodních principů a filozofie malých debrujárů. 1. ledna 1998 na základě kvalitativního i kvantitativního nárůstu činnosti bylo zřízeno profesionalizované centrum AMD s ústředím v Praze. V roce 2002 oslavila AMD ČR úspěšných deset let své činnosti.

Kontakt

Asociace malých debrujárů České republiky, o. s.
Sokolovská 702
685 01 Bučovice

E-mail: zapletal@debrujar.cz
Telefon, fax, záznamník: +420 234 621 526
Telefon: +420 234 621 244
Mobil: +420 603 551 417

URL URL: http://www.debrujar.cz

Poslední úprava: 3.8.2014
Zpět