Pohár vědy

Pohár vědy je týmová vědecká soutěž pro děti a mládež ve věku MŠ–SŠ. Přihlásit se může jakkoliv velký tým, nicméně při postupu do finále je možné reprezentovat pouze v počtu 4 osob + 1 dospělý dohled. Jedná se o badatelskou biologicko-fyzikálně-chemickou soutěž s přesahem do čtenářství, historie i zeměpisu. Je zdarma, rozvíjí nadšení pro experimentování a zkoumání společně s týmovou prací. Pro věkovou kategorii předškoláků a mladších školních dětí se u nás jedná o jedinou takovou soutěž.

  • Věková kategorie: čtyři kategorie – od mateřských škol až po střední školy

AutorAutor: Asociace malých debrujárů České republiky

Start projektu Start projektu: ledna 2012


Soutěž má 4 domácí kola v měsících leden až duben, při kterých přihlášené týmy plní zadané úkoly v kategoriích Kreativita a nápad, Teorie a výzkum a Praxe a projekt. Nejúspěšnější řešitelé z každé kategorie vyjma té nejmladší na závěr postupují do prezenčního finále v České republice.

Jedná se o mezinárodní soutěž. Tradičně se zapojují celé školní třídy, kluby i rodinné týmy z České republiky, Slovenska a Turecka, nicméně soutěž je zcela otevřena celosvětově. Veškerá zadání jsou zveřejňována česky i anglicky a řešení mohou účastníci odevzdávat také tak. Velkou devizou této soutěže je fakt, že po každém kole přijde řešitelům písemná pozitivní zpětná vazba. Celkově je soutěž pojata velmi motivačně, povzbudivě a pozitivně. 

Soutěžní úkoly jsou ze všech oblastí přírodních věd. Většina úkolů vyžaduje bádání a měření a často také kreativní přístup, vymýšlení vlastních způsobů řešení. Děti se tak učí vyhledávat informace, ale také popisovat svá pozorování i zaznamenávat výsledky svých experimentů. Na úkoly nejsou potřeba žádné speciální pomůcky, při úkolech si účastníci všechno potřebné vyrábí z běžně dostupného domácího materiálu.

Každý soutěžní rok se nese v jiném tématu. Například v roce 2022 byla soutěž inspirována Leonardem da Vincim, před tím Archimédem, v roce 2023 má Pohár vědy podtitul „kolem světa“ apod.

URL URL: https://sciencecup.eu

Poslední úprava: 5.1.2023
Zpět